Citat:
Ursprungligen postat av
Faderlig
Är det där propaganda så applåderar jag och erkänner mig besegrad av väst. De har alltså lyckats fejka högupplösta filmer, bilder, vittnen, satellitbilder och organiserat flera tusen människor inom loppet av några dagar. Imponerande.
Sen finns det såklart en massa propaganda från väst också. Men just de här två incidenterna finns det överväldigande bevis för. Något som brukar saknas från Kreml. De har lite att lära där.
Och det är klart som fan att Ukraina gör fel som använder taktiker som ökar risken för civila. Och det är klart att zelensky blir arg om information som drar skugga över Ukraina kommer fram och används mot dom. Men vad har dom för alternativ? De har blivit angripna av en överlägsen fiende och måste göra allt de kan för att hålla dom tillbaka. Rädslan att dö ska ju inte underskattas heller. Det är svårt att vara helt moraliskt korrekt i sådana situationer.
Det jag verkligen inte förstår med det här är varför ni tycker att det här är det stora problemet i det hela. Ryssland har invaderat ett annat land, slaktar befolkningen, demoliserar städer, utför massakrar och skjuter med förbjudna vapen. Och ni blir upprörda av att den ukrainska armén gömmer sig på ställen som inte är optimala för civilbefolkningen?
Det stora problemet är att Ukraina är ett skitland. Som förvisso blivit påhoppat av ett annat skitland. Vad kan vi göra? Vi kan påverka dem att bli lite bättre versioner av sig själva. Ukraina är de som vi mest kan påverka, eftersom de är västligt vända.
Men det gör vi inte. Det ropas mest Slava Ukraine och Ukrainas problem sopas under mattan och relativiseras, medan Rysslands brott överdrivs eller så gömmer man undan att de beter sig ungefär som västländer tidigare har gjort.
Därför är det viktigt att fokusera på Ukrainas krigsbrott. Väst sänder massvis med pengar. De borde sändas till ställen där man får välstånd och utveckling för pengarna, inte krigsbrott. Dessutom borde vi se till att kriget slutar snart, för vi kommer betala massor för uppbyggnaden.