Citat:
Ursprungligen postat av
LadySweden
Trams!
Jag ger givetvis inte bort en röst jag använder. De som "taktikröstar" på skit de ändå inte vill ha ger möjligen bort sin röst.
Precis, men då har man ju så att säga sagt nej till de möjligheterna som finns i riksdagen, höger- eller vänsterregering. Tror man på det så givetvis ska man satsa på ett nytt parti som inte finns med i riksdagen.
Men det gäller då att ha mycket tålamod, kan ta flera mandatperioder innan något konkret kommer att hända och kanske aldrig. Finns många småpartier som aldrig lyckades att växa i popularitet och därmed aldrig fick någon betydelse i svensk politik.
Jag tror dock att de allra flesta inser att i riksdagen får man allt satsa på det parti som man tror mest på, även om det är väldigt lite man tror på partiet. Sedan i kommunal-, landstings- och kyrkoval satsa på mindre partier man hoppas ska kunna åstadkomma verklig förändring. Alla partier mår bra av att kunna växa ute hos gräsrötterna innan de satsar på och kommer in i riksdagen. Folk röstar ogärna på partier som inte visat i verkligheten vad de står för.
I ditt fall är du förmodligen besviken på SD, men trots allt så har de aldrig fått chansen att vara med och bestämma och då är de ändå uppe i 17%. Detta faktum att de måste locka fler väljare har gjort att de fått kompromissa en del, precis som socialdemokraterna/moderaterna fått kompromissa en del för att få behålla sina väljare.