Citat:
Ursprungligen postat av
RickNess
Om expressens redogörelse stämmer ligger väl den manliga OV jävligt risigt till. Lär man sig ingenting under utbildningen eller? Tex att man inte kan begränsa en människas möjlighet att andas i flera minuter? Varför satte dom inte handfängsel direkt när dom fick ned honom på marken?
Han räddas nog till viss del av att han kontinuerligt frågar om han andas, om den stämmer. Men mysko. Jag hade förväntat mig något i stil med 5+ minuter utan att kolla om han är vid liv, och så verkar det ju inte ha varit. Den andre OV som kollande om han andades måste ha slarvat med det nästan?
Verkar ju också som att offret varit rejält aggressivt enligt andra vittnen med(och mot andra än vakterna), så inledande av ingripande är väl inte så konstigt heller.