Enligt VD:n på väktarbolaget så drabbades mannen av hjärtstopp, på grund av att han var påverkad av narkotika. Det är alltså inte så att uppgifterna om strypgrepp ska ha bidragit till mannens död.
VD:n säger vidare att de ”precis som polisen” utreder detta, så vi får väl utgå från att CSG själva genomfört en rättsmedicinska undersökning alternativt tagit del av RMV:s rekordsnabba rättsmedicinska undersökning, innan dess att polisen själva tagit del av den. Om jag hade varit Pelle Johansson så skulle jag kontakta polisen och informera dem om vilka substanser mannen var påverkad av, och hur det ledde fram till hans död.
Citat:
Väktarbolaget Commuter Security Group vd Pelle Johansson säger att han inte hört talas om något stryptag under ingripandet.
– Utifrån den information vi har nu ska hjärtstoppet handla om hans narkotikapåverkan och inte vara kopplat till ingripandet, säger Pelle Johansson.
Ordningsvakterna som var i inblandade i händelsen kommer nu att tas ur tjänst.
– Men vi misstänker inte dem för något brott. Vi kommer utreda det här, precis som polisen, säger han.
https://www.expressen.se/nyheter/allvarligt-skadad-efter-ingrepp-av-ordningsvakter/