Citat:
Ursprungligen postat av
Somalimonkey
Varför är du så arg på användaren som tror sig sett mannen? Varför är detta en så öm punkt för dig? Var "offret" din pundarkompis eller?
Kan man inte bete sig ute bland får man ta konsekvenserna. Säger varken bu eller bä om vakternas ingripande, utan poängterar mest att det alltid är risker när våld blandas in. Risker han själv valt att blunda för när han satt sig i en sådan situation, samt att han verkar ha utsatt andra för sitt våld och därmed varit likgiltig för riskerna han utsattit andra för.
Är "offret" en våldbejakande pundare skulle jag ljuga om jag säger att jag tycker utgången blev tragisk. Är det en 18åring som bara druckit för mycket är det såklart synd.
Dock får vakterna använda den del våld som krävs för att kunna skydda sig själv och andra, om det har brukats övervåld för utredning visa.
För att du skall förstå bättre ska jag ge dig ett exempel på en sådan situation:
Du är ordningsvakt, en påtänd pundarfitta springer mot dig med kniv. Din kollega som står en bit ifrån uppmärksammar detta och tacklar pundaren bakifrån med full kraft (vilket i denna liv-och-död-situation var nödvändig) pundarjäveln flyger i backen och skallar betonggolvet, smällen tar så hårt att han sen avlider. Who's to blame? Din kollega som precis räddat ditt och andras liv, eller en beväpnad och påtänd pundare som inte borde ha varit ute på gatorna alls från första början?
Klockrent. Bra exempel på en situation.
På 70-talet och tidigare hade poliser och vakter mest att handskas med fyllskallar och knarkare.
Nu har de även att tampas med alla de psykfall som förr satt inlåsta på Beckis, Sidsjön, Ulleråker mm, sen tillkommer också alla bråkstakar som sökt sig till Sverige de senaste åren.
Att vara ordningsvakt eller polis är många gånger ett riskfyllt jobb.
Detta fall som tråden handlar om kommer såklart att utredas. Men vad som enligt uppgifter i pressen och från polismyndigheten har skett är att den nu avlidne har gått och puttat på folk på perrongen mm. En oerhört allvarlig sak, med livsfara att hamna på spåret. Vakterna gjorde sitt jobb genom att gripa honom, och därigenom skydda oskyldiga resenärer i tunnelbanan.