Citat:
Ursprungligen postat av
Manginaz
Kollade, en helikopter ger ifrån sig ca 100db, varje gång jag själv har flugit helikopter så är jag väldigt uppmärksam när jag är i närheten, pojken borde:
1 vart döv?
2 haft någon funktionsnedsättning?
3 tagit livet av sig?
Hoppas familjen får bra stöd mot traumat.
Huvudrotorn låter mest, sen finns det ofta lite motorljud och varma avgaser.
Bullret är såpass högt att det är direkt skadligt för öronen och hjälper knappast till för att man ska upptäcka stjärtrotorn.
Stjärtrotorn snurrar så fort att den oftast inte syns speciellt bra.
Jag har flugit mycket passagerare med helikopter som klivit på och av och gemensamt är att de flesta blir rätt stressade första gången, även de som fått utbildning innan.
Folk, även militärer som bör ha någon form av intränad stresstålighet beter sig irrationellt och stressat. Det är kända fakta, man brukar alltid eskortera civila passagersre som inte är utbildade för att eliminera risken att stressen får folk att börja bete sig galet.
Ryktet var väl att han som omkom var eskorterad i ”säkerhet” men sedan fick för sig att springa fram och selfie-fota sig?