Citat:
Ursprungligen postat av
barkie
Nej.. Men alltså... Snälla. Du gjorde en fet tabbe, okej? Det kan hända den bäste. Det här inlägget från dig stinker panik men det är inget att skämmas för.
"
Inte i något av dessa dokument finns det någonting om sanktkoner av gödsel eller lyftandet av nämnda sanktioner. Det står helt enkelt att import/export till/från/via Ryssland "IS AUTHORIZED". En läskunnig kan nog lista ut vad det betyder"
Det här ovan gör ont att se dig skriva. Ja, en läskunnig kan nog lista ut vad det betyder men inte du? Missar du kanske sammanhanget?
Dokumentet är lyfta sanktioner, då USA hamnade i problem nästan omedelbart när man sanktionerade gödsel. Du tolkar det som att det är undantag (som gjort 1 månad efter då eller)? Fråga dig själv varför OFAC skulle skapa ett dokument med "undantag" som du kallar det. Fanns det inga sanktioner innan hade handeln fortsatt och inget dokument hade behövts.
Du får läsa igenom dokumentet igen. Sakta. Sen kan du gå igenom alla lagda sanktioner sen krigets utbrott.
Eller så lyssnar du bara och förstår vad dokumentet innebär. Eller så trollar du vidare. Jag skiter faktiskt i vilket.
The Office of Foreign Assets Control (OFAC) of the US Treasury recently published a new general license dated March 24, which effectively removed restrictions on the import of Russian fertilizers.
Det du säger hade så klart kunnat haft en pöang, men det är texten du klippte in på slutet som gör att hela din illusion faller.
Citat:
"The Office of Foreign Assets Control (OFAC) of the US Treasury recently published a new general license dated March 24, which effectively removed restrictions on the import of Russian fertilizers."
Den meningen finns bara på ett gäng, inte direkt MSM-siter, som bulawayo24.com, threpreossunied.com, nån Facebook-sida, hindra.com med fler.
Och bygger således HELT på "GENERAL LICENSE NO. 6A", daterad 24 mars. Du skriver själv här att man "lyfter" sanktionerna (ps. man lyfter inte sanktionerna i General Licenses) och i detta man lyfter finns;
(iii) Fertilizers or organic fertilizers; or
ungefär HÄR skulle ditt (och de obskyra nyhetssiterna som försökte göra en artikel av det) försök till argument ha en poäng, men dokumentet detta ersatte - dvs GENERAL LICENSE NO. 6", daterat *trumvirrvel* 24 februari 2022, innehåller...
(iii) Fertilizers or organic fertilizers; or
också som något tillåtet.
Så gödsel påverkades alltså inte av det korrigerade dokumentet ni lägger sån vikt av, av den enkla aledningen till att det inte var sanktionerat den 24'e februari heller.
Så har vi dödat ditt "Du tolkar det som att det är undantag (som gjort 1 månad efter då eller)", det var alltså undantaget redan den 24'e februari.
Men vi kan fortsätta, vad är då dessa GENERAL LICENSES som du menar är "att lyfta sanktioner"?
Ett US Treasury General Linsence är bara ett gerenelt tillstånd att handla med varor som annars kan vara förbjudna, dvs UNDANTAG OCH FÖRTYDLIGANDEN.
Hm, tänker du då - men då VAR gödsel förbjudet jul! om man måste göra ett genereal licence för det?
Nej, för detta general licenses härstammar som FÖRTYDLIGADE till
Executive Order 14024 of April 15, 2021
Blocking Property With Respect To Specified Harmful Foreign Activities of the Government of the Russian Federation
Dvs, en executive order om sanktioner som kom LÅNGT innan konflikten...
Denna EO, som ligger till grunden för dessa GENERAL LISENCES, innehåller då för din del, tyvärr inte heller något om Gödsel.
Däremot innehåller det:
"Sec. 4. (a) Any transaction that evades or avoids, has the purpose of evading or avoiding, causes a violation of, or attempts to violate any of the prohibi- tions set forth in this order is prohibited.
(b) Any conspiracy formed to violate any of the prohibitions set forth in this order is prohibited."
https://home.treasury.gov/system/files/126/14024.pdf - ansågs således inte specifik nog för vissa branscher, så de olika departement som fick uppgifter att uppfylla dessa har gett ut egna general licenses där de mer i detalj sagt vad som gäller.
I samtliga US tresarys General Linces efter den EO'n från April 2021 har gödsel, medicin, maskiner till jordbruk etc och sånt som civilbefolkningen är beroende av listats som undantag.
Varsågod, nu fick du lära dig hur det fungerar.
Men vill du kan jag fortsätta vänta på att
du anger datumet då gödsel sanktionerades. Jag har till och med hjälpt dig med att söka efter just fertilizer på US Treasurys lista över sanktioner. Hojta när du hittat.
https://search.usa.gov/search?utf8=✓&affiliate=treas&query=fertilizer&com mit=Search
Sen vet jag inte om det är jag som gjort en tabbe för att jag visar dig hur det fungerar direkt från US Treasry, snarare än att ha tagit felaktig info från diverse obskyra sitter på nätet.
Men vi kan ju lugnt saga att du har en del uppförsbacke här efter alla dina pajas hit och dit.