Citat:
Ursprungligen postat av
HeavensDevils
Om vi inte utgår från att Esbjörn är masochist och njuter av att förstöra sitt liv, är det väl rätt uppenbart vad det handlar om, särskilt med tanke på informationen i inlagorna.
Esbjörns enda uttalade vilja har ju varit att först återfå huset, sedan att få möjlighet att vistas där "under en viss tidsbegränsad period"
Esbjörn har inte uttryckligen bett om att få en diagnos, det är hans ombud och godhjärtade vänner som släpat honom till geriatrikern för att producera "bevis"
Esbjörn har inte uttryckligen begärt att ställas under förvaltarskap. Det är också det en del av ombudets "bevisproducerande"
Du verkar helt bortse från faktumet att det är hans ombud som agerar irrationellt. När Esbjörn drar tillbaka fullmakten så fabulerar Sture ihop en historia om att det dragits tillbaka fullmakter tidigare och att det sedan utgett en ny. Och nu senast begärde han ju anstånd för att Esbjörn skulle ha fixat ytterligare en ny. Problemet är att det inte inkommit några nya fullmakter, med nya datum under våren.
Du väljer även att bortse från möjligheten att det skickats in yttranden som Esbjörn inte till 100% kan bekräftas vara upphovsman till.
Så ja det är uppenbart vad det handlar om. Exakt samma sak som det handlat om hela tiden.
Man försöker få Esbjörn att framstå som en grönsak som blivit lurad på sitt "kära familjehem"
I verkligheten är det hela ett sätt att mjölka honom på pengar.
Esbjörn är inte förvirrad, han är förd bakom ljuset.
Citat:
Ursprungligen postat av
HeavensDevils
Vilket ljus en demensdiagnos på Esbjörn sätter på Ebba kan man fundera över.
Eftersom ingen läkare kommer kunna sätta en retroaktiv diagnos så.....
Man kan ju samtidigt då fundera över vilket ljus denna diagnos då sätter på Majkgård, Monica, advokaterna Berg och Behm, Sture själv + en handfull till.
Samtliga har ju gladligen ignorerat Esbjörns tillstånd när de låtit honom skriva på fullmakter mm