Citat:
Ursprungligen postat av
Jonas1968
Vare sig densitet eller vikt förklarar någonting om det inte finns en kraft med i bilden.
Lodrätt och vågrätt är ju i förhållande till jordens masscentrum dit saker dras av gravitationen. Om man inte har någon gravitation så blir det tyngdlöst.
Vi ser en effekt av gravitationen men det skulle kunna vara att allting bara söker sin plats.
Om vi tänker att det finns ett ställe om vi kunde gräva oss ner så långt att våran "vi kallar det densitet så länge" samstämmer med den runtom så vi blir tyngdlösa. Nåt sånt, leker med tanken bara..
Men, poängen jag vill få fram är att vi båda teorierna utgår från samma observation och har inte så mycket kött på bena när det kommer till att visa på kraften bakom effekten..
Om vi tar eran version, om man skulle kunna gräva sig ner så långt, skulle man stöta på tyngdlöshet sen en dragning åt andra hållet? Skulle man kunna sväva i mitten, hypotetiskt om skulle kunna ta sig ner så?