Citat:
Ursprungligen postat av
ChrisOhoy
Jag tror att hösten blir avgörande. Vi får en bättre bild av psyket på bostadsmarknaden, vi hinner få in en trippelhöjning av räntan och ser reaktionerna. Vi får se hur energipriserna reagerar på kyla och hur arbetsmarknaden ter sig.
Mycket kommer visa sig i höst.
Sen har vi såklart kriget i Ukraina vilket också påverkar, men vi vet inte hur det kommer se ut där så jag håller det utanför.
Jag tror vi vet ganska säkert att inflationen kommer ligga på omkring 10% eller högre i höst på grund av energipriserna och matpriserna oavsett om vi höjer räntan eller inte. Frågan är om vi kan klämma in 1,5% (två trippelhöjningar) innan november eller om vi fegar ur på 0,75%.
Man kan inte hålla kriget i Ukraina utanför den här diskussionen. Jag vågar säga att det är det allra största övergripande problemet för bostadsmarknaden i Sverige.
Det är inte en konflikt som började i år och det är inte en konflikt som kommer att sluta i år eller ens nästa år. Ryssland kommer inte att sluta förrän de har tagit kontroll över vad de ser som deras städer och deras territorium. Både Kharkiv (Kharkov) och Odesa (Odessa) grundades som ryska städer och utan dem har Putin inte vunnit något krig. Kyiv (Kiev) t ex beskrevs av Putin själv som Rysslands födelsestad i hans krönika om ryssars och ukrainares gemensamma historia.
Kanske vi framöver får se fall som med viss förorenad mark. Saneringskostnader som överstiger markvärdet vilket gör att man skulle behöva betala för att någon annan tar över fastigheten. Vissa byggnader på fastigheter kanske rentav får sådana uppvärmingskostnader och andra energikostnader et cetera som gör att fastigheten får ett negativt värde.
Det låter kanske otroligt men det hade många trott tidigare också om negativ styrränta. Likaså att Ryssland skulle invadera Ukraina på bred front och därmed aldrig få ta den färdiga Nord Stream 2 i bruk som kostat ungefär 11 miljarder USD att bygga. Vi får se nu om några dagar om Nord Stream 1 tas i bruk igen och i vilken kapacitet. Ryssarna hade redan skurit ner kapaciteten i pipelinen innan man stängde av helt för underhåll.