Citat:
You cant teach big. Och tittar man på de flesta framgångsrika målvakter de senaste 20 åren, så är de extremt stora. Förr var ju rörelsefriheten ett frågetecken för stora målvakter, men med bättre träningsmetoder och envetenhet så har man hittat träningsmetoder för stora målvakter.
RInne, Vaselesky, Bishop, Luongo - alla stora grabbar.
Det är lika bra att ta en flyer på en ev. franchisemålvakt.
Det är väl egentlig mening enbart Lundqvist som är av mindre storlek som målvakt.
Små , reflexstarka målvakter är nog historia.4
Inte konstigt att det gjordes mer 100 poäng säsonger förr, när målvakterna såg ut som marsvin i en bur i målet.
RInne, Vaselesky, Bishop, Luongo - alla stora grabbar.
Det är lika bra att ta en flyer på en ev. franchisemålvakt.
Det är väl egentlig mening enbart Lundqvist som är av mindre storlek som målvakt.
Små , reflexstarka målvakter är nog historia.4
Inte konstigt att det gjordes mer 100 poäng säsonger förr, när målvakterna såg ut som marsvin i en bur i målet.
Jag köper tankegången, men samtidigt så måste det finnas nåt mer som inte går att se via stats. Det finns ju flera stora målvakter med betydligt mer erfarenhet och stabilare statistik (t ex Nils Wallström, Hubert Forsberg Zetterström, men framför allt Alexander Hellnemo!). Visst, ingen av dem är lika stora som Reidler, men de är fortfarande stora och har huvudsakligen spenderat säsongen i J20.
Det går ju verkligen inte prata om det här utan att man förringar Reidler, och det har jag heller ingen hemlig agenda att göra. Jag bor liksom långt, långt bort från Solna och jag har aldrig sett honom spela. Jag "håller" inte på nån av de jag namedroppade här heller. Jag har heller inga egna dvärgkids som fick nobben eller nåt sånt liknande småaktigt (höhö) skit. Jag är bara genuint nyfiken på vad det finns för utsikter med att drafta på storlek.
Personligen tycker jag att hockeyn är jävligt high end i J18, och av alla som utmärker sig där så är det ju långt ifrån alla som klarar av att leverera på samma sätt när de kommer upp i J20. Men hur vanligt är det egentligen att utvecklingskurvan går igång ordentligt efter 18 års ålder? Det finns väl säkert många som blir superduktiga efter att ha presterat medelmåttigt i J18/J20. Men finns det många som har gått från att underprestera där till att bli riktiga stjärnor i professionell hockey?
. Japp marknaden är konstig, vissa kontrakt förstår jag mig inte på, speciellt Gudbranson. Kan tänka mig att Devils, Ducks, Flames mm kan gå efter Rodrigues helt klart. Ducks är långt under capfloor(tillsammans med Yotes).