Citat:
Ursprungligen postat av
psychicsailor
Du har rätt och det är intressant att Ryssland inte gjorde det. Jag hade gjort så om jag var Putin, bara för att kunna säga "jag har gjort allt som står i min makt, nu återstår bara våld".
Men Ryssland hade nog inte vunnit den omröstningen ändå. Så varför la de inte fram ett FN-utspel? Om vi antar att Putin ville ha krig, hade han inget att förlora på det.
Möjliga förklaringar
1. USA och Ryssland har någon konstig hemligt samförstånd som vi inte vet om. Man kan vara motståndare, och ändå ha överenskommelser. De kan exempelvis vara eniga om att utkämpa ett lokalt krig i Ukraina. Överenskommelsen skulle i så fall också täcka t ex frysta reserver, m.m. Jag gillar inte den förklaringen, den är för komplicerad och känns osannolikt i och med sanktionerna mot Putin m fl som person.
2. Ryssland erkänner inte riktigt FN utan vill göra en poäng i att "vi gör som vi vill". Det är också en lite krystad förklaring, Ryssland har deltagit i många FN-sammanhang.
3. Det ser helt enkelt inte bra ut att förlora med 13-1 och Kina som lägger ner sin röst.
4. Jag har fel, det hade funnits en reell chans att lösa konflikten i säkerhetsrådet. Exempelvis om FN kommit med förslaget "OK, ni får som ni vill i Donbass. Till gengäld ska ni erkänna Kosovo" eller nåt annat som ryssarna inte är beredda att göra.
Hade de lagt fram bevis eller övertygande argument hade de knappast förlorat med 13-1. Nästan inga länder stödde ju egentligen Ukraina innan Ryssland angrep 2014. Och stödet efter 2014 var inte alls obegränsat. Det är nog ganska stor chans/risk att USA:s veto hade behövts för att stoppa en rysk resolution mot Ukraina.
Men oavsett, så uppmärksamheten det hade fått att ta upp frågan i säkerhetsrådet hade varit en ovärderlig vinst för Ryssland oavsett vad de hade gjort efteråt. T ex hade ju denna invasion fått en större legitimitet.
Min slutsats är det finns två förklaringar enbart till det ryska agerandet:
- Man var inte intresserade av att FN skulle agera mot Ukraina, man ville helt enkelt invadera och då tog man "folkmordet" som ett svepskäl
- Man har inga bevis för direkta ukrainska övergrepp som inte kan motsvaras av motsvarande ukrainska bevis på ryska övergrepp. Alltså hamnar skulden i slutändan på Ryssland, eftersom deras ingripande till separatisterna förvandlade det hela till ett krigstillstånd som gör det omöjligt att klargöra vad som skulle ha skett från ukrainsk sida utan krigstillståndet