Citat:
Ursprungligen postat av
AskMeAboutJesus
Hur bekymmersamt är det? Förstår ni hur mycket Jesus budskap i evangelierna verkligen betyder? Det har bevarats och spritts till nästan alla folk på ett språk som de förstår. Och nu ska slutet komma.
För hundra år sedan levde de allra flesta på landsbyggden och producerade mat. Idag är de flesta beroende av matindustrin och långväga transporter. Vi har färdats in i en återvändsgränd i Satans världsordning, där de starka ska utnyttja de svaga. Men det är en koloss på lerfötter.
En kollaps är oundviklig och kommer att skilja agnarna från vetet en gång för alla. Vänd andra kinden till och kom ihåg att ingen dör utan att Gud tillåter det!
Skitsnack, skulle Sveriges folk lytt Jesus Kristus hade inte det judisk/muslimska omskurna Djävulsfolket fått grepp om norden.
Det är dina anti-Bibliska fragmentariska budskapsskildringar i främst andra trådar som påvisar bristen på tron på Jesus Kristus Guds Son. Du tar bl.a. undantag som bekräftar regler och gör dessa undantagen till regler för ditt fragmentariska budskap som förstås är fjärran Jesus Kristus.
Det är de otrogna som utnyttjas av Satan, de tillåts bl.a. omgifte, gärna med samma kön. o.s.v.