Citat:
Ursprungligen postat av
FiF
Vad exakt är det som får dig att uppleva att damfotbollen är politisk?
Knäböjandet inför BLM är en sak, men den har ju förekommit bland vissa herrlag också. Den bör buas ut av publiken, oavsett vilket lag som gör det.
Flera spelare har uttalat sig aktivt driva hbtq-frågor (sök i tråden). Sedan kräver många spelare exakt samma saker som representanter för ett helt annat lag (herrarna) som drar in otroligt mycket mer pengar, pga enormt mycket mer betalande publik.
Vissa heterotjejer har inte känt sig välkomna och särbehandlas. Sök och finn.
Men det värsta är inte spelarna, utan det aktiva drivet inom media att lyfta damfotboll till en nivå det överhuvudtaget taget inte är nära, om man jämför med herrlaget.
För ett antal år sedan, minns tyvärr inte vilket så du kommer inte att tro mig, så fattades beslut i vissa tidningar om att man skulle lägga lika mycket fokus på herr- och damfotboll, helt oavsett läsarnas intresse. Jag minns att Anja Gatu i Sydsvenskan skrev en hel del om det, när hon tog över rollen som ledare för sporten. Sedan har detta spridit sig inom all media och nu är det många erkänt bra journalister som tvingas lägga stor del av sin arbetstid på att skriva om något de är ointresserade av.
Alla undersökningar som gjorts visar att intresset och fanatism för fotboll är mycket större bland killar. Det räcker att du ser på publiken på valfri herrmatch för att förstå att många killar älskar fotboll. Men bland kommentatorer och bisittare är det mycket viktigt att kvotera in minst 50% tjejer. Återigen, sannolikheten att hitta duktiga bisittare större om man väljer från dem största gruppen. Men det är politiskt fel.