Citat:
Ursprungligen postat av
Dziwne
Ja, jag vet vad han åsyftar. Poängen är dock att den är en liten grupp feminister (inte ens alla) som drivit igenom det här tillsammans med transor. Så det blir fel när man säger att kvinnor vill ha det här, då riktar man inte blickarna mot den riktiga grupp som skapat det här: män som tänder på att lajva kvinnor.
En minoritet i minoriteten har alltså drivit igenom det här, det är fan så mycket sjukare än om typ 50% av Sveriges befolkning (alla kvinnor) faktiskt ville ha det så här, då är det iaf demokratiskt om än puckat.
Det är ju inte direkt så att kvinnor är emot detta, eller gör något för att förhindra det. Frågar du nån random kvinna så om de stödjer trans/Pride-rörelsen så skulle de säkerligen svara typ ”det är väl bra tycker jag” utan att tänka överhuvudtaget på dessa konsekvenser.
Trodde att Pride-rörelsens mål var att antingen få helt egna toaletter, eller kunna använda både damernas och herrarnas. Men finns ju uppenbarligen inte cash att bygga toaletter till varje påhittat kön så unisex-toaletter är väl det naturliga utfallet.
Synd ändå, damernas/herrarnas har funkat bra i alla dessa år. En för herrarnas med urinoar/där de själva ansvarar för att inte pissa ner ringen, och en för damernas där de kan ta sin lilla tid samt att den kan fyllas på med tamponger och annat. Jobbigt för damerna om de tappar sin privata stund när en rejäl transa trampar in.