Citat:
Ursprungligen postat av
Ekrabab
Konstigt att inte detta pratas om mer:
"När Estonia sjönk 1994 omkom 63 poliser.
De deltog på en konferens ombord på
färjan. Fartygsolyckan blev ett dråpslag mot
Palmeutredningen, vilket inte framkommit i media.
Dammegård (2016) är övertygad om att
flera av de omkomna poliserna hade kunskaper som skulle
kunnat avslöja osanningar kring Palmemordet. Dykare
som varit nere i djupet och studerat fartygsskrovet har
fått munkavle sedan de upptäckt ett
stort uppfläkt hål under vattenlinjen på
styrbords sida. En kraftig explosion hade
långt innan fartyget fick slagsida, hörts av
besättningsmän och passagerare. Explosionen
är enligt dykarna orsaken till att Estonia kantrade
och sjönk. Fartyget måste helt enkelt ha
utsatts för sabotage. ... Ansvariga politiker har
gjort allt för att dölja detta faktum."
Källa sid 129 ur boken "En oväntad vändning" - Claes Hedberg 2017
Ett skäl att det inte talas så mycket om Hedbergs teori kan kanske vara att ”det stora uppfläkta hålet under vattenlinjen på SB sida” inte finns i verkligheten?
Vi vet numera med närmast 100% säkerhet att Estonia inte har några hål i botten, dvs under vattenlinjen*, eftersom botten undersökts av 5-6 oberoende expeditioner. Det kända hål #1 från Dplay-dokumentären är centrerat vid fendern, ca 2 m över vattenlinjen, med endast en tunn spricka som sträcker sig ned (upp) till vattenlinjen. Det finns heller ingenting som talat för att detta hål gick att upptäcka 1994 som vraket låg då, vilket stöds av det faktum att inte heller Rabe/Bemis hittade hål #1 trots en veckas dykningar 2000. Sammantaget gör detta att vi kan utesluta ett attentat mot fartyget i traditionell mening, dvs med en sprängladdning placerad under vattenlinjen så att fartyget skulle sjunka.
I övrigt är Hedbergs teori som så mycket annat en vagn spänd före hästen: ett fantasifullt motiv i stället för en analys av de fakta som föreligger. Jag tror mig också minnas att ”poliserna” i huvudsak var civilanställda, men det är väl kanske inte huvudsaken.
—————
*) jag vill lämna viss reservation för E&A hål #2 vid 00:00 i filmen nedan. Det har aldrig klarlagts exakt var det ligger, mer än att det är en del av en större, uppåt 40 m lång, intryckning av SB sida. Men å andra sidan har mig veterligen ingen hävdat att just detta hål skall ha uppstått på ytan. E&A mörkade som bekant detta hål #2 med motiveringen att det hade annat ursprung än hål #1.
https://www.expressen.se/nyheter/resultaten-efter-nya-fynden-pa-estonia/