Citat:
Ursprungligen postat av
Kommissarie.Hybris
Det är du som har blivit lurad och fintad av fact-checkers. Media spinner saker på sitt sätt, glöm aldrig det.
Fakta är att, iallafall när det var aktuellt, de var två olika produkter. Du tycker inte det var konstigt t.ex. att EUAn förlängdes? Varför skulle man behöva göra det om FDA godkände skiten. Jaja, nu är det säkert ett år sen jag senast var insatt så finns väl någon rimlig förklaring till det också by now, vem vet.
Min poäng är iallafall att det inte är samma produkt - sen om innehållet är detsamma har jag ingen koll på. Finns flera mediciner som har olika namn men innehåller samma sak. Så personligen har jag aldrig uppfattat vad det ens skulle spela för roll när det verkar vara samma skit i båda ändå.
Fact checkers??? Nej, jag inhämtar mina kunskaper via yrket.
Nej, det har aldrig varit olika produkter. Det faller på sin egen orimlighet.
När har EUA förlängts menar du? Comirnaty godkändes fullständigt av FDA i augusti 2021. I Europa är det villkorat godkänt. Exakt samma vaccin som anvädes i den stora kliniska studien.
Tror du Moderna, Astra Zeneca och J&J också plötsligt bytt till en produkt som inte genomgått klinisk studie?
Vad har du för belägg som övertygar dig om att det inte är samma produkt?