Citat:
Ursprungligen postat av
Giant Squid
Vet du vad mer som är en mångmiljardindustri?
Den giriga fossilindustrinäringen. The forces of greed som Greta skulle kalla dem.
Det finns givetvis många typer av mångmiljardindustrier, om vi nu ska blanda in whataboutism. Det går att tjäna stora pengar både på t.ex oljeaktier och på klimatalarmism, det finns det tidigare exempel på.
Om Greta bara kallar den förstnämnda gruppen för ”greedy” är hon antingen ohederlig eller också okunnig. Tycker hon själv att det är OK att ett sketet foto med hennes autograf ska ge 15 000 kronor? Vet hon hur mycket en undersköterska i äldrevården behöver jobba för att dra in de pengarna?
Citat:
Ursprungligen postat av
wwr
Hela våren stödde hon samerna och protesterade varje vecka mot planerna på gruva i Kallak. Men när regeringen godkände gruvan gav hon upp direkt och strök samer och gruva från sina demonstrationer. Sedan talades det om att hon skulle åka till Lappland och stöda samerna men det verkar inte heller ha blivit av.
En motgång så lade hon av.
https://twitter.com/GretaThunberg/status/1542786813265416192?t=QXSg2QNXjW7KPdVQjHAmMg&s=19
Hon hoppar liksom från tuva till tuva. För två veckor sedan hoppade hon på Malala-tåget och då var det bara afghanska flickor som räknades. Eventuellt också svältande barn i Afrika, om jag inte blandar ihop det med uppgifterna från Inspiratoeren.
Förra veckan var hon på en festival i England och då var det väl snarast klimathotet och krav på ”Uproot the system” som hon läste om ur sitt medhavda manus.
(Måste medge att jag inte har hört talet. Om det istället fokuserade på svenska och finska samer beklagar jag.)
Detta är vad hon kunde ha gjort:
Hon kunde ha tagit kontakt med den lokala Röda Korset-gruppen i Gladsbury eller vad platsen hette och föreslagit att de skulle rusta sig med insamlingsbössor. Därefter skulle hon i sitt tal ha uppmuntrat alla festivalbesökarna att stoppa ner en slant (helst en 10 GBP-sedel) för att bekämpa den akuta svälten i Östafrika.
Jag tror absolut att det hade kunnat ge en rejäl summa.
Hon borde givetvis också ta ställning mot Sveriges NATO-ansökan och kräva att den utökade försvarsbudgeten används till bistånd istället.
Men det är förstås enklare att låtsas skolstrejka en liten stund då och då på Mynttorget.
Återstår att se om det blir en liten sväng till Norrland också, då hon får ondgöra sig över den hemska kolonialistiska svenska regeringen.
Sommarlovet avslutas rimligen i ett demonstrationståg utanför tyska riksdagshuset, då hon med sin nya, High-tech högtalarsystem ska ställa den röd-gröna regeringen ”against the wall” för att de vill öka kolförbrukningen.
För det kan väl ändå inte vara rätt att de offrar planeten bara för att ge Putin och Angela Merkel en näsbränna?
Upp till bevis nu, Tintin. Visa att de som påstår att du ”uppoffrar dig själv” faktiskt har rätt. Att du är modig.