Citat:
Ursprungligen postat av
Captainspiced
Sanningen är inte alltid vacker eller vad man önskar. Nu har ju Emil försökt ta sitt liv tidigare.
Så, frågan är relevant om du så gillar eller ej.
Citat:
Ursprungligen postat av
Lasseliten2
Men herre gud, det finns ju andra i trådens början som har berättat om Emils självmordsförsök.
Alla andra utan du ljuger, ser du inte hur sjukt det är?
Jag skulle vilja påstå att antingen är det Du som ljuger, eller också är det den personen som ger dig info som ljuger!
Citat:
Ursprungligen postat av
Lasseliten2
Du vännen, om jag hade velat flytta över allt fokus på någon annan så hade jag lätt kunna göra det ska du veta. Du behöver inte försöka lägga till något som inte är, behöver inte som Mumsbulle hitta på en massa saker.
Jag vill bara lyfta på stenar, försöka ta reda på varför
hon fick en flipp, för det är vad hon fick.
Mumsbulle försöker få till något som hen inte har en aning om. Hen skriver att hon är van vid att få som hon ville, kunna charma eller hota sig fram m.m. Det är ord från en som över huvud taget inte känner Lydia. Det har hen själv sagt i början av tråden. Så det hen kommer med är som vanligt hörsägen eller rena fantasier.
Jag har aldrig någonsin hört Lydia hota något mer än nu på videoinspelningen, och där vet man ej bakgrunden. Mig har hon aldrig kunnat charma. Visst, jag har bjudit henne på glass någon gång ibland, men det är också allt.
Det finns fortfarande många både här inne och utanför som tror det ligger mer bakom. Det är ingen som tvingar er in här för att läsa. Bara som info alltså.
Ja hörrni, nu vänder jag mig till er två, som fortfarande kämpar för er isdrottning..
Alla har rätt till att tro vad dem vill, men faktum är att det finns en punkt, när förnekandet av sanningen blir tragikomiskt.
Det spelar ingen roll vem som känner vem, det är ingen kalasinbjudning.
Det är ej heller någon rättegång där någon bevisbörda ska läggas fram, styrkt till minsta prick.
Vem som helst kan kommentera och berätta, vad dem vet eller fått berättat för sig, eller tagit reda på själva.
För de oinsatta finns det länkar med förundersökning och ljudfiler.
Jag behöver inte älta mina personliga iakttagelser och vetskap, det börjar kännas tjatigt.
Att ägna sin vakna tid till att smutskasta ett brottsoffer och skylla skulden på offret och gå fullständigt bananas när det ifrågasätts, genom att förvrida och lägga ord i munnen på dem som har en annan åsikt eller vetskap som skiljer sig från er, eller vad ni verkar vara rädda ska komma ut om isdrottningen.
Det finns inga förmildrande omständigheter.
Lydia har på alldeles egen hand sett till att hamna där hon befinner sig.
Nu blir det lättare att träffa henne, när hon har fått en fast bostadsadress, som hon kommer att få behålla längre än någon gång tidigare i sitt liv, det är ju fantastiskt.
Ni försöker ihärdigt att sopa isen framför curlingstenen (Lydia) men hon kommer inte stanna förrän hon själv lär sig hur hon ska interagera med andra människor.
Så fort någon berättar eller påstår sig känna till sanningar om Lydias förehavanden, så går djungeltelegrafen och victim blamingen drar igång.
Samt ett påpekande om att man inte känner Lydia, för det gör ni minsann.
Det är Lydia Barth som har mördat
Det är Lydia Barth som har satt i system att sjukskriva sig med jämna mellanrum, källa: skatteverket
Det är Lydia som har dokumenterad historik med inläggningar, såväl frivilliga, för att vila upp sig, samt ofrivillig tvångsvård inom rättspsykiatrin, pga flertalet självmordsförsök.
Det höll på att gå vägen i Skåne, hon försattes i koma, men överlevde, den gången också.
Sanningen är inte vacker, inte ens genom yttre kirurgi kan den bli vacker om insidan är rutten.
En stilla undran,
Hur väl känner man en människa?
Jag vet att Emil inte mördat någon människa
Emil har utbildat sig och arbetat hela sitt liv.
Han är far till 4 fantastiska barn och han hade bra kontakt med deras två mödrar.
Han hade inga ekonomiska problem, ingen har någonsin anklagat honom för att vara våldsam, snarare tvärtom, han försökte gå undan, precis som sin sista kväll i livet. Han var redo att lämna sitt egna hem, eftersom Lydia uppträdde som ett marmeladmongo och han ville inte bråka, han ville att hon skulle lämna honom, försvinna från hans liv, det var sista natten hon fick stanna hos honom, själv hade han ordnat annat boende för natten, eftersom Lydia var Lydia.
Lydia insåg att Emil menade allvar, han stod fast vid sitt ord.
Han vägrade lyssna, det var därför Lydia valde att hämta hagelbössan, hon hade tre jaktvapen att välja mellan och valde medvetet hagel framför kula.
Hon laddade och siktade samtidigt som hon mästrade och krävde att Emil skulle göra som hon ville.
De sista 4 minutrarna finns återgivna i fup och dom, men även återberättat av Emils lillebror.