Citat:
Ursprungligen postat av
manfredkaltz
Då har man inte fattat hur världen ser ut och fungerar. Våra galna politiker i Väst som har ruinerat och sålt ut sitt folk är dom som nu vill komma åt Ryssland så man kan förstöra det landet också med genustrams, pridetåg och galen massinvandring. Vinner Ryssland kriget så har man stoppat globohomo och då är det våran tur att stoppa det här. Tyvärr kommer det medföra inflation, lågkonjunktur och instabilitet ett tag men hur ska folket annars vakna och sätta sig upp mot sina despoter här hemma.
-Alla makthavare i Ryssland; politiker, oligarker, höga militärer och TV-personligheter, är en del av "globohomo" som du kallar det, de har alla haft sina familjer, sina pengar, sina hus i väst. Deras barn går i skolor i väst. De är ingen motpol till detta, de (Några av dem) ville bara få mer av det. De vill ha kvar sin globalistiska livsstil, de vill bara bli rikare och mäktigare på andra kapitalisters bekostnad. Putin hade ju stora delar av sin krigskassa i dessa globalistiska institutioner så att de låstes där. Varför hade han det om han på något sätt var mot detta system?
-Rysslands icke-muslimska befolkning minskar snabbt p.g.a. inget barnafödande medans den muslimska befolkningen ökar. Ryssland är mångetniskt och det är ett av deras motiv för kriget för Ukraina är att de skall stoppa nationalismen där. Nationalism jämställer de med nazism och fascism (De 3 begreppen används synonymt i Ryssland) De vill inte ha nationalism för de vill styra över många olika folkslag.
-Ryssar har en låg medelinkomst och många fattiga för några är superrika och placerar alla sina pengar i väst. Ekonomin lyfter inte p.g.a. korruption, oligarkstyre och kleptokrati.
Är det dessa 3 saker du vill att Ryssland skall föra till Sverige? Ryssland är inte lösningen på några svenska problem samt att de förryskar de områden de kontrollerar; de kommer inte tillåta något svenskt precis som de inte vill tillåta något Ukrainskt. De etniska svenskarna fördrevs från Estland så du skall inte inbilla dig att ryssarna skulle behandla svenskar annorlunda än finnar, Ester, Letter, Litauer, Ukrainare etc.