Citat:
Ursprungligen postat av
nidbild
Däckexplosion, javisst kan det ske, men pga den massiva hotbilden mot Vilks från islamister så förfaller det statistiskt osannolikt att vilks dog i en bilolycka utan utomstående påverkan. Vad är oddsen.
Det fanns ingen massiv hotbil mot Vilks 2021.
Det är nog svårt att räkna på oddsen. Men det bör vara ett par miljoner gånger större riska att dö till följd av en bilolycka i en fyra ton tung stålbur åkandes 140-180 blås, jämfört med risken för dö till följd av ett attentat. Det har dött extremt få personer genom attentat i vår del av världen de senaste 100 åren. Tror knappt du behöver använda två händer för att räkna alla dödsoffer. Jag har ingen aning om hur många som har dött i trafikolyckor senaste 100 åren, jag blir inte överraskad om det är en bra bit över 50 000 som har strukit med.
Den statistiken ändras inte bara för att man heter Vilks. Slumpen tar ingen hänsyn till hur någon är som person. Det blir inte
mindre sannolikt att du ska dö i en bilolycka bara för att du är känd.
Men berätta gärna hur du lyckas räkna fram att det är ”statiskt osannolikt” att just Vilks skulle dö i en bilolycka.