2022-06-14, 22:18
  #166537
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Noobermench
Och det älskade ju världen och dom det drabbade?

Och Putin gladast av alla, då hade han kunnat nalla obegränsat ur godisburken.
Citera
2022-06-14, 22:23
  #166538
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av barkie
Det gäller väl egentligen alla länder? De flesta länder är i samma sits som Ryssland? USA är i framkant pga av krig och stöld av andra nationers resurser och kompetens.

Alla länder har väl tjänat på att samarbeta historiskt sett, tom Hitler förespråkade utveckling och välgång för alla länder, dock med förbehållet att den egna nationen går först.

Idag ser vi ju en värld i kaos, precis som globalisterna vill ha den. EU vill ha kontroll över Europa och staters suveränitet. Det skapar ett vakuum och utveckling blir svårare att nå.

Ryssland kommer därmed ha en enorm fördel numera pga av sanktionerna och fördelen att ha ett enormt jordbruk, utspritt valuta, gödsel och gas/olja. Vi andra kan sitta och suga i oss de hutlösa priser som kommer öka pga av hyper inflation.
Återigen önskespekulationer!
Rysslands industri är p.g.a sanktionerna helt körd! Du målar upp någonting som aldrig har funnits eller aldrig kommer att finnas.
Jag har massor av år av erfarenhet.

Ryssland är ett tekniskt neandertalland!
Allt annat är önskedrömmar om en kommunistisk stat där alla lever i ett paradis.
Förstår du hur jävligt ryssarna har det just nu och hur mycket jävligare det kommer att bli framöver? Oxe och träplog ligger faktiskt närmast till hands så lägg ner propagandan och önskedrömmarna!
Ryssland har dessutom konverterat från kommunism till fascism.
Citera
2022-06-14, 22:23
  #166539
Medlem
Erik.Blodyxs avatar
Ukrainas kriminella judepresident erkänner att den ukrainska armén lidit tunga förluster idag runt Donbas och Kharkiv. Kanske är det dags att kretsen runt Zelensky genomför en palatskupp och avrättar honom så att fredsförhandlingarna kan återupptas?

Citat:
We have suffered painful losses in the Donbas and in the Kharkiv region, said Ukrainian President Volodymyr Zelensky on Tuesday. The Donbas direction is key in the war with Russia in terms of who will dominate in the coming weeks, he added.

https://wpolityce.pl/swiat/602795-zelenski-ponieslismy-bolesne-straty-w-donbasie
Citera
2022-06-14, 22:25
  #166540
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
So much for Ukrainian democracy.

Ukraina har dessutom lång väg kvar till EU-status. Något snabbspår kommer det inte att bli. Det är tragiskt att en stor del av befolkningen i flera år har trott att löften om EU innebar guld och gröna skogar inom bara några år (det var likadant i opinionen i t ex Estland och Litauen för tjugo år sedan).

Och dom har högre levnadsstandard än ryssarna, och skillnaden till deras fördel kommer att öka ytterligare eftersom Ryssland styrs av ett gäng idioter, som dessutom bevisar att dom är det på bästa sändningstid på statstelevisionen.
Citera
2022-06-14, 22:26
  #166541
Medlem
HejaFinlands avatar
Här får man lära sig lite om hur de krigar med drönare i kriget.
https://www.youtube.com/watch?v=SXwMJpPtxtM
Citera
2022-06-14, 22:29
  #166542
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LaVerdadTodo
Fullständigt omöjligt då pressfriheten är icke-existerande i Ukraina.

Kan du ge oss en redovisning om pressfrihet och demokrati i Ryssland, intressant om vi fick lite upplysning i mörkret.
Citera
2022-06-14, 22:29
  #166543
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kalle81
Breaking News -Putin i Koma https://twitter.com/CanadianUkrain1/status/1536791950757662722?s=20&t=Fb1ICt83iWgfMS0AZrAIZA Efter en misslyckad operation är Putin nu i koma, så att säga hjärndöd. Vet ej hur pålitlig källan är, men vi får se, fler rapporter lär komma. Mer eller mindre en grönsak alltså. Reagerar inte på smärta.

Han delar alla möjliga rykten så vi får nog vänta på andra källor, är det sant så är det ju en sensation.
Citera
2022-06-14, 22:31
  #166544
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Erik.Blodyx
Ukrainas kriminella judepresident erkänner att den ukrainska armén lidit tunga förluster idag runt Donbas och Kharkiv. Kanske är det dags att kretsen runt Zelensky genomför en palatskupp och avrättar honom så att fredsförhandlingarna kan återupptas?



https://wpolityce.pl/swiat/602795-zelenski-ponieslismy-bolesne-straty-w-donbasie
En förbannat tveksam sajt. Vad är det som får dig att tro på att de de skriver är objektivt?
Berätta gärna
Citera
2022-06-14, 22:32
  #166545
Medlem
HejaFinlands avatar
Skyttegravarna blir fulla med vatten: https://twitter.com/antiputler_news/status/1536805771165433865
Citera
2022-06-14, 22:33
  #166546
Medlem
TheFlyingFarangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Saggi
Nåja, NATO visste att de kunde ljuga och lura.
Det räcker inte med gentlemanna avtal när man har med NATO att göra.
Ryssarna vet det nu och vill ha allt skriftligt.

Inte ens skriftligt verkar duga för ryssarna längre, Budapestavtalet från 1994 om Ukrainas kärnvapen och att ryssland skulle respektera Ukrainas gränser verkar inte heller funka för bögdvärgen. Trots att det finns skriftligt.

Vad krävs för att Ryssland ska hålla ett avtal? Nedhackat på stentavlor?

Saknar fortfarande länken till avtalet från 1991 om att Nato inte fick ta emot ny medlemmar, men det existerar väl bara i rysstrollens manus...
Citera
2022-06-14, 22:33
  #166547
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
De har inte lärt sig att skilja på sina egna drömmar och verkligheten. Och många som insåg den skillnaden har lämnat landet under de senaste tjugo åren och åkt till EU - Ukraina hade en påtaglig avtappning av befolkning redan före 2014, främst unga och arbetsföra.

Den flykten har accelererat efter krigsutbrottet i februari. Flera miljoner till har flytt till EU eftersom portarna plötsligt stod öppna, och många av dem kommer aldrig att återvända och bo i hemlandet igen, oavsett hur det går. De anser helt enkelt att deras framtid finns i EU (eller på sikt i USA), inte i det bankrutta Ukraina.

Och som grädde på moset vill Putin säkert skicka några miljoner ryssar för att försöka störa västekonomier så att vi enligt hans förhoppningar börjar närma oss ryssarnas låga nivå.
Citera
2022-06-14, 22:34
  #166548
Medlem
DirtyDiggerNicks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kalle81
Breaking News -Putin i Koma

https://twitter.com/CanadianUkrain1/status/1536791950757662722?s=20&t=Fb1ICt83iWgfMS0AZrAIZA

Efter en misslyckad operation är Putin nu i koma, så att säga hjärndöd.

Vet ej hur pålitlig källan är, men vi får se, fler rapporter lär komma.

Mer eller mindre en grönsak alltså. Reagerar inte på smärta.

Ja, till och med jag som inledningsvis följde det där kontot och uppskattade att infon var snabb har nu kommit fram till att den som ligger bakom det är ett lajvande psykfall som använder ukrainakriget för att ljuga till sig followers.

En sådan här "nyhet" är exakt det han sprider för att det ger delningar och därmed mer följare.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in