Citat:
Ursprungligen postat av
Granne-64
Ärligt hur tänker du nu?
Personalens fel ????
Tro jag INTE
Är nog lata föräldrar fel som inte dubbel låser grinden Eller rent ut sagt skiter i att låsa för nu har dom hämtat SITT barn . Vet av erfarenhet hur många gånger jag låst grinden bor granne just nu med ett dagis Så fram med namnen på föräldrarna som hämtat barn vid den tiden
Ja, det är fortfarande personalens fel. Truth of today.

Visst, oansvarigt att inte stänga grind som förälder men det ska tas med i beräkningarna att folk glömmer eller slarvar med detta. Det yttersta ansvaret vilar alltid på personalen som blivit betrodd & får betalt för att ta hand om arbetande föräldrars barn.
Citat:
Ursprungligen postat av
ytsmygaren
Din jävla nöt, är det förskolans fel om barnen är ouppfostrade också eller?!
Det har framkommit att grinden inte blev stängs av en förälder.
Men föräldrar kanske inte behöver göra det där du bor, där sköter förskolepersonalen det.
Ffs, vilken dålig jämförelse. Fortfarande ligger det yttersta ansvaret hos personalen att se till att samtliga grindar är stängda. Man kan inte ta för givet att sunt förnuft upprätthålls. Därför är det personalen som juridiskt måste ställas till svars & hängas ut. Den pappa eller mamma som glömde eller struntade i att stänga grinden får med rätta leva med det moraliska ansvaret.

Men det juridiska ansvaret får förskolan & personalen som var i tjänst ta.
Så fram med namnen på de skyldiga nu.