Citat:
Ursprungligen postat av
KebabOchBearnaise
Jag anser fortfarande att det är rätt att hänga ut pedofilerna. Begår man de handlingarna får man stå för konsekvenserna. Dumpen har dessutom en "lösning" på problemet för då vet vi åtminstone en bråkdel av vilka pedofilerna som raggar på barn. Forskningen visar ju att det inte går att bota pedofili men dumpen gör ju något ändå.
Men fortfarande så riskerar deras tillvägagångssätt att hänga ut personer som aldrig hade fått något tillfälle att agera ut i det verkliga livet. I alla fall inte med de patetiska försöken dom visar upp i chattarna. Några kanske hade lyckats men de flesta hade det troligtvis inte. Och det är Patrik och Sara som gör den bedömningen.
Bara för att det finns ett problem där det ännu inte finns någon bra lösning så betyder inte det att man måste ta till de allra sämsta metoderna för att försöka nå någon pseudolösning som dessutom riskerar att fånga upp fel personer.
Jag är för lagändringar helt klart. Men det ska vara ändringar som bevisligen är effektiva i verkligheten och inte bara i huvudet på pöbeln.