2022-05-23, 11:09
  #67021
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Bra exempel på skillnader i copingförmåga, vilket är helt individuellt - varav jag givetvis erinrade mig i första hand Viktor Frankl när du nämner vissa personers överlevnadsstrategier i koncentrationsläger som det forskats på.
Sen är professor Antonovsky (KASAM), Mayer och Salovey ang EQ och även Dr D Golemans lättlästa bok i ämnet av intresse.

Att tro att statistik skulle vara dem till gagn, mitt i ett så nattsvart mörker som uppenbart O och H upplevde sig vara, är mer än naivt.

Funktionen att ta emot och bearbeta information fungerar inte normalt på en viss nivå och påverkas negativt av en evig ruminering - som ger ett tunnelseende.

Det är som om att klämkäckt be nån suicidal att rycka upp sig - dvs att snarare själv brista totalt i både inlevelseförmåga och kunskap om hur djup depression på randen till suicid fungerar rent kognitivt.

Om nån har ett tomt konto, miljonskulder och i konkurs är det vad personen ser. Den personen kommer älta sin livssituation om och om igen och inte bry sig om statistik.

Om A inte uppvisade nån positiv progress på flera år och M insjuknar i svåra symtom med snabb försämring, så är det vad H och O såg och levde i, dvs deras barns lidande.

Depression är mycket vansklig utan behandling. Den mer smygande varianten är förrädisk till skillnad mot ett mer akut, synbart trauma.
Personen uppfattar sig inte sjuk utan snarare extremt ledsen, trött och utmattad.
Obehandlat och vid en farlig nivå är det kognitiva out of order och personen har tappat sjukdomsinsikten.

Alla har inte förmåga att hantera motgångar.
Det kan även vara vanskligt med coping i sig.

En människa som copat med mycket kan - till synes - ha hanterat det bra och går vidare genom livet. Till synes bra coping.

Den här personligheten kommer fortsätta att kämpa och riskerar upprätta fasader. Ber inte om hjälp, framstår som stark och fuktig. Varningssignalerna finns där men är vaga tills det nått en fatal nivå.
Om vägen kantats med överbelastning och stress under lång tid och det sker en trigger kan bägaren rinna över.

Det finns inga garantier på den här fronten och visar på hur vanskligt och individuellt det är med både psyke och copingförmåga.

Statistik är inte ens en garanti för tillfrisknande om barnen inte hamnar inom den positiva delen av procentsatsen - vilket jag tror att Vidar försökte förmedla:

"Jonas säger är ju också att 30-40 % av barnen varken blir bättre i sin ME eller helt friska."

Hjälp måste in i ett tidigare skede vid komplexa svåra situationer, innan psykisk ohälsa knackar på dörren. Då är det även mer möjligt att ta till sig information och terapi.

”Blunda och räkna till hundra”.
Ja, förmågan att möta motgångar, bearbeta och hitta copingstrategier för dem, är kritiskt för att kunna leva ett vettigt liv. Annars är risken som i Hanna och Oskars fall, att man fastnar i evig ruminering med död som enda utväg.

En annan destruktiv lösning för paret hade varit (och i viss mån gjorde) att de gått in i de eviga konspirationernas paranoida träsk, där fakta blandas med driven inbillning om hur man tycker att det borde förhålla sig eller faktiskt förhåller sig. Har möjligen ett lite högre överlevnadsvärde, men leder knappast till en sammanhållen och stabil förklaringsmodell. Den kräver ju dessutom att man gör världen till en plats som primärt befolkas av ondsinta människor, ofta i hemlighetsfulla pakter, vilket knappast är bra för den psykiska hälsan. Vad är glädjen med att man själv är inbillat god om man lever i en värld av inbillat onda?

Ruminering och konspiration (paranoia) är syskon, samvarierar ibland och har som tydligast gemensamma nämnare att de är usla copingstrategier, att de aldrig tar slut och att de aldrig leder till en konstruktiv hållbar lösning. Hanna och Oskar använde dem båda, men vi har även sett prov på dem hos några av trådens skribenter.
__________________
Senast redigerad av HeavensDevils 2022-05-23 kl. 11:55.
Citera
2022-05-23, 14:03
  #67022
Medlem
MeggieClearys avatar
Tack för, som vanligt, intressanta inlägg.
Det gör att man lättare kan föreställa sej hur vägen fram till tragedin kan ha sett ut och hur det hela blev möjligt.
Men om man tror att O plötsligt fick för sej att mörda sin familj, på eget bevåg, så blir naturligtvis denna förklaringsmodell svår att ta till sej.
Citera
2022-05-24, 10:55
  #67023
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av N.Armstark
Vad heter rapporten som du citerar ifrån, kan du länka till den?
Det är inte en rapport utan en lista över barn som dödats av sina föräldrar som Solglittret copy-pastat från hemsidan brinnforbarnen.se. Solglittret glömde dock att kopiera in Bjärred-fallet från samma lista:

• Två systrar, 11 och 14 år gamla, mördas av sina föräldrar efter att ha isolerats hemma i samband med en ME-diagnos. Föräldrarna begår sedan självmord.

Skaparen av den ideella föreningen Brinn för Barnen heter AnnaNova Gylling Linder som efter Esmeraldas (Lilla Hjärtat) död var förkrossad över hennes fruktansvärda öde och kände att hon måste göra något för att hedra flickan som mist sitt liv. Sidan har ett mycket tydligt barnfokus med prevention, förbättringsområden och upptäckt av barn som far illa som ledord.

På samma sida återfinns även följande rader:
Barnmord i altruismens tecken.
I Bjärred 2018 mördar ett föräldrapar sina två döttrar som sedan en tid lidit av sjukdomen ME kroniskt trötthetssyndrom. Flickorna är 11 respektive 14 år gamla. I huset finner polisen ett undertecknat brev där det båda föräldrarna i samförstånd har valt att avsluta sina barns och sina egna liv.
__________________
Senast redigerad av HeavensDevils 2022-05-24 kl. 11:53.
Citera
2022-05-25, 13:55
  #67024
Bannlyst
Tänkte att jag även skulle publicera ett förtydligande till rubriken ("Barnmord i altruismens tecken") till Hannas och Oskars mord på sina döttrar i mitt föregående inlägg.
Altruism, utvidgat självmord eller barmhärtighetsmord.
Den ena föräldern eller båda anser att de gör barnet en välgärning genom att ta dess liv. Kanske på grund av att barnet är allvarlig sjukt. Familjetragedin i Bjärred är ett exempel på ett sådant fall. Ett annat uppmärksammat fall skedde i september 2020 då en 27-årig kvinna i Tyskland mördade sina fem yngsta barn och sedan försökte ta sitt eget liv genom att hoppa framför ett tåg. Kvinnan överlevde men barnen, som var mellan ett och åtta år gamla, ska ha fått lugnande medel och dött av kvävning. Kvinnan uppgav att separationen från de yngsta barnens far gjorde att hon inte längre kände sig kapabel till att ta hand om sin familj och valde därför att avsluta deras liv.
Således, en så "banal" sak som en skilsmässa, kan få en förälder att känna sig oförmögen att ta hand om sina barn på ett sätt som kan ge dem livskvalitet, att hon väljer att döda dem. Som fallet i Tyskland där modern gav fem barn lugnande medel och kvävde dem. Hon försökte sedan begå självmord, men misslyckades.

Det finns både likheter och olikheter med Bjärred-fallet. I Bjärred var de två som dödade sina barn, orsaken var sjukdom istället för separation, men det altruistiska motivet, känslan av att inte kunna ge familjen ett meningsfullt liv och önskan att själv dö efter barnamorden, förenar fallen. Obehagligt nog överensstämmer även modus operandi (tillvägagångssättet för morden) som den tyska modern använde sig av med Bjärred-fallet: lugnande medel och kvävning.
__________________
Senast redigerad av HeavensDevils 2022-05-25 kl. 13:59.
Citera
2022-05-25, 19:44
  #67025
Medlem
Bertil85s avatar
Får nya köparen betala en lägre summa för huset där dem dog ?
Citera
2022-05-26, 00:34
  #67026
Medlem
Kexet65s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bertil85
Får nya köparen betala en lägre summa för huset där dem dog ?

Vad menar du?
Huset såldes ju för länge sen!!!
Citera
2022-05-26, 00:58
  #67027
Medlem
Bertil85s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kexet65
Vad menar du?
Huset såldes ju för länge sen!!!

Ett hus host,,. där några dött borde väll vara en mindre trevlig plats ?

Kanske sänkte dem grannarnas värde på husen eller så flyttade de till Lomma.
Citera
2022-05-26, 23:18
  #67028
Medlem
Kexet65s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bertil85
Ett hus host,,. där några dött borde väll vara en mindre trevlig plats ?

Kanske sänkte dem grannarnas värde på husen eller så flyttade de till Lomma.

Kan upplysa dig om att huset såldes till ett för området marknadsmässigt pris så köparen betalade fullt ut för huset.
(Alla är vi olika men köparen verkar således inte ha sett några demoner i huset).
Citera
2022-05-26, 23:36
  #67029
Medlem
Bertil85s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kexet65
Kan upplysa dig om att huset såldes till ett för området marknadsmässigt pris så köparen betalade fullt ut för huset.
(Alla är vi olika men köparen verkar således inte ha sett några demoner i huset).

Naä låter lite rysligt.
Citera
2022-05-28, 19:20
  #67030
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av HeavensDevils
Hur vet du att Hanna blev bragd om livet av Oskar?
Intressant att svaret uteblir.
Citera
2022-05-29, 06:05
  #67031
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HeavensDevils
Ja, förmågan att möta motgångar, bearbeta och hitta copingstrategier för dem, är kritiskt för att kunna leva ett vettigt liv. Annars är risken som i Hanna och Oskars fall, att man fastnar i evig ruminering med död som enda utväg.

En annan destruktiv lösning för paret hade varit (och i viss mån gjorde) att de gått in i de eviga konspirationernas paranoida träsk, där fakta blandas med driven inbillning om hur man tycker att det borde förhålla sig eller faktiskt förhåller sig. Har möjligen ett lite högre överlevnadsvärde, men leder knappast till en sammanhållen och stabil förklaringsmodell. Den kräver ju dessutom att man gör världen till en plats som primärt befolkas av ondsinta människor, ofta i hemlighetsfulla pakter, vilket knappast är bra för den psykiska hälsan. Vad är glädjen med att man själv är inbillat god om man lever i en värld av inbillat onda?

Ruminering och konspiration (paranoia) är syskon, samvarierar ibland och har som tydligast gemensamma nämnare att de är usla copingstrategier, att de aldrig tar slut och att de aldrig leder till en konstruktiv hållbar lösning. Hanna och Oskar använde dem båda, men vi har även sett prov på dem hos några av trådens skribenter.
"Vad är glädjen med att man själv är inbillat god om man lever i en värld av inbillat onda?"

Självbedrägeri har noll värde. En negativ försvarsmekanism som i sin yttersta utpost är ett klassiskt särdrag hos en patologisk narcissist.

Intressant nog, och i sin mest extrema form, är
"inbillat god" vad som ses vid filicide/familicide om det rör sig om falsk barmhärtighet.
Där gör hjärnan en twist och ägnar sig åt letalt självbedrägeri.

En del komponenter är intressant att titta på (med narcissism i åtanke) när hjärnan börjar resonera rejält bak och fram.
Om man bortser från det sjuka beteendet att ha beundran som livsluft, och den helt orealistiska tanken att andra ständigt är avundsjuka så finns det delar som sammanfaller.

▪️Empatin är förvrängd, det som anses vara altruism är egentligen egoism (inbillat god).
De tror att de gör en god gärning och räddar barnen från en ond värld. De tror att deras tankar är de rätta, sunda och goda - med döden som enda lösning.

▪️En annan sak som sticker ut är att ingen annan är kapabel att ta hand om barnet om vederbörande suiciderar.
Den delen påminner om för hög självskattning, att överdriva sin betydelse som förälder.

▪️Barnet ses som en förlängning av dem själva (mödrar) och mannen har sin symbiotiska syn på familjen som om det vore en sluten, orubblig enhet.
Deras dystra prognoser och egna lidande appliceras på barnet som inte längre en egen individ med egna rättigheter. (objektifiering eller äganderätt).
Citera
2022-06-13, 00:12
  #67032
Medlem
Finns det ngnstans man kan läsa avskedsbrevet osv? Maskad eller omasnad. Även fup:n? De länkar jag hittat hör i tråden funkar inte
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in