2022-06-09, 00:31
  #163393
Medlem
JymdKjams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tom.Of.Finland
Kan det finnas en strategi bakom varför väst tar lång på sig att sköta logistiken till Ukraina?

Just nu rullar moderna stridsvagnar in i Ukraina från Ryssland.
USA har sagt att dom VILL dra ut på kriget så att Ryssland mattas ut.

Jag har svårt att tro att en rysk soldat har något att säga emot. Dessutom är Ryssland inte rädd för att offra 10 miljoner av sin befolkning. Dom har ca 140 miljoner. Ryssland är inte heller rädd att bli fattig av kriget, för allt styrs ändå från Moskva.

Som sagt: Jag vet inte varför det tar så lång tid att stödja Ukraina med vapen.

Trådens mest korkade inlägg!!!

Ryssland har inga 10 miljoner att offra i ett anfallskrig på främmande territorium. Lika lite som ett hockeylag har råd att ta utvisningar och matchstraff i offensiv zon!

Ryssland har ingen stor befolkning längre. Idag uppgår den till Tyskland och Frankrike tillsammans.

Ryssland är ett ytterst fattigt land vars BNP är lika stor som våra nordiska länders. Till råga på allt så är de rikedomar som ändå finns extremt snett fördelade. Ekonomin är svårt underutvecklad och helt inriktad på råvaror och lågförädlade produkter. Fossila bränslen är ute ur bilden ändå om ca 10 år.

De personer du säger att landet kan offra existerar inte. Det har varit ett problem i årtionden med låga födelsetal och befolkningspyramiden är kraftigt tiltad åt pensionärer (främst kvinnor eftersom mannen supit, knarkat och krigat ihjäl sig- helt i onödan och på eget initiativ). Den dåliga trenden accelererade redan under Corona så ett externt krig har ni inte råd med.

Er infrastruktur (vägar, bredband, finansiella system) var helt eftersatt redan i början av 2000-talet och inget lyft har skett sedan dess.
Citera
2022-06-09, 00:32
  #163394
Medlem
Drozds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EnoughisEnough
En gissning är vad du har?
Visa att din gissning inte är tagen ur luften tack?

Min gissning underbyggs av det faktum att mycket lite av de högteknologiska vapensystem som utlovats tycks ha kommit fram till östra Ukrainas krigsskådeplatser.
Citera
2022-06-09, 00:34
  #163395
Medlem
JymdKjams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tom.Of.Finland
Zelensky pratade om att de skulle utbilda 1 miljon soldater. Kommer det bli av?
USA är väll dom som styr Ukraina en hel del också?

När det är dags? Va?

Tiden är på Ukrainas sida. Det förstår även en uralneger som du.
Citera
2022-06-09, 00:36
  #163396
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Drozd
Min gissning underbyggs av det faktum att mycket lite av de högteknologiska vapensystem som utlovats tycks ha kommit fram till östra Ukrainas krigsskådeplatser.

Om det är ett faktum så kan du självklart styrka det? Annars är det bara ett ”faktum” för dig.
Citera
2022-06-09, 00:37
  #163397
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av LeeVan
Utebliven rotation för dom ukrainska soldaterna på östfronten?

”– De som befinner sig i främsta linjen har stridit oupphörligt i tre månader. De blir avtrubbade och det leder till att många dör på grund av oförsiktighet.”

Finns nog en hund begraven där ..

https://www.hbl.fi/artikel/4faf07c5-725b-44b0-90b5-e7c6ffe0988e

Tyvärr ligger merparten av artikeln bakom betalvägg.

Men ryssjävlarna som befinner sig hundratals mil hemifrån, de åker naturligtvis på semester, varje helg.

Och kommer tillbaka på måndag morgon, utvilade, nyduschade, nyraakade, nyknullade.

(vafan, varför måste dom då våldta stackars 5-åringar).

Det är skillnad det!
Citera
2022-06-09, 00:38
  #163398
Medlem
Drozds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PerTinent
Är artikeln en vecka gammal?

Rysk?

Tja.

Då har väl ryssland vunnit kriget, rullat in i Kiev och återinsatt Faarbror Vanja vid makten.

Horder av Ukrainare har gått man ur huse för att, engagerat och livfullt, hylla sitt nya herrefolk.

Vi andra kallar det för en våt dröm.

Artikeln? Klicka gärna på länken åtminstone innan du smutsar ner tråden med en massa ovidkommande dynga. En österrikisk överste ger en utmärkt pedagogisk sammanfattning av striderna i Donbas.
Citera
2022-06-09, 00:42
  #163399
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Tok-Frans
Det här med ekonomin....

Vart ska EU köpa sin gas ifrån?

Vems marknad kommer påverkas av det beslutet?
Vad händer med gaspriset globalt?
Vem handlar Kina av?


Där man köper gasen idag.

USA.
Qatar.
Algeriet.
Norge.
Kongo.
Angola.
Citera
2022-06-09, 00:42
  #163400
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EnoughisEnough
Numer är det slut med ryskt virke i Sverige, ryskt virke är konfliktklassat.

Tok-Frans bor nog inte i Sverige, ryskt virke var ovanligt i Sverige redan innan dom invaderade Ukraina.

Har för mig att allt virke Ikea använder är ryskt och svårt att ersätta varav en av anledningarna att som vart sega på att dra sig ur
Citera
2022-06-09, 00:43
  #163401
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tom.Of.Finland
Har du någon mer information om detta?
700 tusen låter mycket på en sådan kort tid.

https://www.euronews.com/2022/05/21/live-sievierodonetsk-shelling-brutal-and-pointless-zelenskyy-says-as-russia-continues-offe

Ukraina hade 300000 vid krigsstarten och sedan mobiliserade de reserver så fort kriget startade. Reserverna är de som stridit i Donbas senaste 8 åren men som lämnat armén. Av de 700000 är bara en mindre del nyutbildade (Jag hörde någon siffra någonstans om 90 000 helt nya soldater, många av dessa skickades till norr för att ta över från de reguljära trupperna efter att Ryssland retirerat därifrån i början på april). https://en.wikipedia.org/wiki/2022_Russian_invasion_of_Ukraine

Ukraina har inte brist på folk utan brist på tunga vapen och flyg.
Citera
2022-06-09, 00:44
  #163402
Medlem
LeeVans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Acekorv
Putin kan ju alltid försöka. Men om han tycker det är jobbigt att kriga mot Ukraina som blir bättre och bättre utrustade. Så skulle en attack på Finland vara urbota dumt. Det är ju därför han kommer välja Sverige. Putin vill alltid attackera de svagaste. Sverige är helt klart den svagaste länken i Norden.

Det kan bli knepigt för Putin att använda sitt artisteri mot Sverige. Du kanske kan räknat ut varför?
Citera
2022-06-09, 00:45
  #163403
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Drozd
Artikeln? Klicka gärna på länken åtminstone innan du smutsar ner tråden med en massa ovidkommande dynga. En österrikisk överste ger en utmärkt pedagogisk sammanfattning av striderna i Donbas.

Haha.

Menar du att jag ska länka till ryska artiklar som under 3 månader gett sken av att den ryssjävla invasionen av Ukraina tagit alldeles för lång tid, betydligt längre tid än man först bedömde den till?

Eller räcker det med att de första Ryska soldatjävlarna hellre packade ner galauniformen istället för skyddsmasken, i tron om att de skulle få rulla på Kievs huvudgata första dagarna i mars, för att fira Puins farmors födelsedag?
Citera
2022-06-09, 00:47
  #163404
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LortJohan
Har för mig att allt virke Ikea använder är ryskt och svårt att ersätta varav en av anledningarna att som vart sega på att dra sig ur

Det stämmer inte. Faller på sin egen rimlighet, Ikea är ett globalt företag med delvis lokala, delvis komplexa leveranskedjor.

Så här säger man själva: https://www.ikea.com/se/sv/newsroom/corporate-news/klargoerande-av-inkoep-av-virke-fran-ryssland-pub1dad1ed0
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in