2022-06-03, 20:32
  #85
Medlem
Hoppas blatten åker in 35 år.
Citera
2022-06-03, 20:41
  #86
Medlem
Hoppas att han kommer ut som ett hjulbent vrak...om 20-30 år.
Citera
2022-06-03, 22:24
  #87
Medlem
sfrges avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Highpineal
Spanska fängelser verkar ju verkligen inte vara någon större semester. Här berättar en kille, hur han fick kondomer av fängelset när han satt i Spanien. Karma Abbe

https://youtu.be/JzJbDKYZTYU

Varför fick han kondomer av fängelset?
Citera
2022-06-03, 22:28
  #88
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sfrge
Varför fick han kondomer av fängelset?

Han säger i videon att han tolkade det som "ska du våldta någon så gör det säkert"
Citera
2022-06-03, 23:36
  #89
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Highpineal
Han säger i videon att han tolkade det som "ska du våldta någon så gör det säkert"
Får väl införas på svenska fängelser också snart ?
PK-MSM måste genast propagera för säkrare sex där, med gratis kondomer, typ...
Citat:
Ursprungligen postat av SameOldStory
Hårdare än i Sverige. För ett tag sedan blev ett par gängmedlemmar dömda för mordförsök (visserligen försökte dem placera en bomb någonstans) och dom fick 34 år. Jag antar äcklet är svensk medborgare vilket innebär att han kan ansöka om att sitta i Sverige vilket kommer dra ner strafftiden en hel del.
OBS att det gäller straffet i fängelset i Spanien.
Citat:
Ursprungligen postat av Fikabordsrasisten
Han kan väl begära att avtjäna straffet i ”hemlandet Sverige” enligt reglerna?
Det är det så kallade EU-reglementet i frågan. Spanien har dock avvisat många sådana krav sedan lång tid tillbaka att låta brottslingen avtjäna straffet i hemlandet. Bulgarien är också ett exempel på ett annat sådant land, som inte gärna lämnar ut långtidsdömda brottslingar.
Citat:
Ursprungligen postat av MiloMinderbinder
Han kan begära straffverkställighet i Sverige, men
a) det innebär inte att han automatiskt får det (om nu inte det spanska rättsväsendet tycker att detta lowlife är mer ett svenskt problem än ett spanskt) och

b) beroende på hur hans dom ser ut, så behöver inte strafftiden i Sverige bli så mycket kortare...
Här skulle för övrigt hans tillvaro på t.ex Norrtälje eller Tidaholm inte bli så värst mycket behagligare. Grova våldsbrott mot flickvänner är inte jättepopulära på insidan.

Nej, Spanien lämnar inte ut sådana extrema våldsbrottslingar och utlänningar till att avtjäna straffen i hemländerna. Det är Spaniens sätt att tala om att kom inte hit och gör grova brott för vi behåller internerna livet ut, om det blir livstid alltså.
Typ är straffet 10 år eller mer så är det ytterst ovanligt att Spanien skulle släppa ut en utlänning att avtjäna straffet i hemlandet.
Tyvärr skriver spansk media knappt något om utlänningar som sitter i spanska fängelser.
Eller att de skriver om spanska fängelser överhuvudtaget.
De som sitter på riktigt långa straff vet man inte ens vilka fängelser de finns på.
Detta när det gäller maffia-kriminalitet och terror-brott.
Citat:
Ursprungligen postat av cern
Sverige kommer säker betala miljonbelopp så de kan få hem honom så hans straff sänks.
Haha, arbetar du på Aftonbladet, eller ? Och är PK-Horan och ryggradslösa Anders Lindbergs egen lilla knähund ?
Det är bara att inse fakta, att det är många länder som försökt sedan 1970-talet och Francos död att få Spanien att lätta lite på detta. Men det lär inte bli av.
Snarare tyder ju de blattesvenskarnas (Los Suecos) framfart på Costa del Sol att Spanien har stängt alla vägar till att straffen kan mildras.
Spanien har ju aviserat ännu hårdare grepp om kriminaliteten, bland annat på grund av de horder av migranter som härjar där. Överklaganden är typ ännu svårare att få igenom. Enda lättnaden sedan några år sedan är att se lite mildare på viss ekonomisk kriminalitet.
Någon större förändring utåt sett syns knappt.
Citera
2022-06-03, 23:52
  #90
Medlem
cerns avatar
Han lär få åka till Estremera-fängelset i Madrid som är det kändaste, Där har jag suttit ett tag.
Fångarna där är mördare, rånare, smugglare etc.. Han lär få sällskap av den där svenska mannen som styckade en i Pueblo Tranquilo, Mijas för något år sedan.

Man delar cell, bor trångt och det är svinkallt under vintrarna.
Är han uppkäftig där så får han problem.
Hoppas han får stanna länge!

Svenska fängelset är en dröm i jämförelse.

Känns som att Sverige kommer vilja ha hem honom, eftersom i Sverige så värnar man om kriminella.
Citera
2022-06-04, 01:52
  #91
Medlem
PaoloRobertos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sfrge
Varför fick han kondomer av fängelset?

Så inte aids sprid i fängelset när folk blir påsatta i röven
Citera
2022-06-04, 12:11
  #92
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MartinDahlinsMamma
Och där gjorde du dig själv till åtlöje. Hade en sån film funnits hade du redan gett den till polisen eftersom att fallet blev nedlagt haha!
Magkänslan säger att hade filmen funnits så hade polisen haft den för länge sedan.
Citera
2022-06-04, 12:12
  #93
Medlem
MartinDahlinsMammas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tallbarrskotte
Magkänslan säger att hade filmen funnits så hade polisen haft den för länge sedan.

Precis och då hade inte fallet blivit nedlagt. De är ingen film man behåller tills fallet lagts ner precis haha!
Citera
2022-06-05, 16:56
  #94
Medlem
Någon mer som kommer ihåg att han för några veckor spammade sin insta story med ''karma hinner alltid ifatt'' och hånade josef loco?
Citera
2022-06-05, 17:48
  #95
Medlem
ChiCoLas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av killerboot
Han överlever nog inte finkan där nere


Man kan ju hoppas.
Citera
2022-06-05, 18:24
  #96
Medlem
XtraXs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 031Hisingen
Någon mer som kommer ihåg att han för några veckor spammade sin insta story med ''karma hinner alltid ifatt'' och hånade josef loco?

Japp och även snubben han högg med flaskan.

Citat:
Alsaadi lämnade därefter Sverige för att fortsätta sin ”sjuka livsstil” i Spanien, där han greps misstänkt för mordförsök i juli 2021 sedan han huggit en man med en sönderslagen flaska på en illegal fest. Alsaadi hånade nyligen den misshandlade mannen i flera inlägg på Instagram, där han erkände misshandeln.

”Haha nu kommer du aldrig glömma bort mig för jag har ärrat sönder dig din lilla råtta. Hört att du är så handikappad att du kan inte ens röra din arm ordnäligt (sic!) behöver punda sönder dig för att känna Smartan. Jag hoppas verkligen vi ses igen” skrev Alsaadi i ett inlägg där han höll upp ett långfinger mot betraktaren och bifogade en bild på den misshandlade mannen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in