Citat:
Ursprungligen postat av
MasterBait
Du har fått det här om bakfoten. Ryssland har aldrig sagt att Ukraina hotar Ryssland militärt. Ryssland har sagt att: A) Ukraina (med fler NATO-länders hjälp) för ett inbördeskrig mot en mycket svagare etnisk grupp som liknar ett utrotningskrig. B) Att NATO och USA använder Ukraina för att i framtiden kunna använda Ukraina för att hota Ryssland.
C) att ukraina utvecklar kärnvapen
D) att ukraina utvecklar kemiska vapen
E) att ukra måste denazifiseras
F) att ukraina inte är en riktig nation
G) att ryssland inte krigar i ukraina
osv mm rysstrollande.
Citat:
Ryssland gick till FN första gången redan 2014 och bad länderna stoppa Ukrainas armé från att attackera fredliga demonstranter och civilbefolkningen i Donbas. (Detta finns så klart bevis för, dokument och transkription finns på FNs hemsida, bara att läsa)
Länk tack.
Citat:
Att Ukrainas konflikt har fått fortsätta och blossa upp ordentligt igen under det senaste året är bevis nog på hur illa FN fungerar och hur lite omvärlden egentligen bryr sig om utsatta människor som har det svårt och blir förtryckta.
så länge ryssland ockuperar ukraina i strid mot resulution 11/1 (2022) såväl som Resolution 68/262 (2014)
Så får vi nog acceptera att ryssland bär skuldbördan, inte FN