Citat:
Ursprungligen postat av
TopDogg08
Har ingen aning men även den bästa människan kan vara indragen i något skumt även om det inte ser ut så på utsidan. Han kan ha blivit utsatt för någon form av utpressning, inte velat betala och blivit skjuten pga det. Men som sagt bara spekulationer.
Ja, så kan det såklart alltid vara. Man känner egentligen ingen. Knappt sig själv.
Men av vad som hittills framkommit om DF så är det ingenting (bortsett från att han blev mördad) som tyder på att han var kriminell.
Däremot har han säkert träffat GAs och GCs familjer under åren i olika sammanhang samt i den syrianska församlingen som ligger i området.
I tråden om mordet på DF är det en användare som för någon vecka sedan påstod att mordet på DF var organiserat av personer från Varberga.
Jag anser att det är alldeles för tidigt för att dra några sammankopplande slutsatser mellan skjutningarna. Men eventuella samband bör undersökas.