Citat:
Ursprungligen postat av
Melmium
Ser på nyhetssidor, facebook och andra platser att i princip hela Sverige lurats att det är synd om stackars Ukraina som blivit attackerade av stora elaka Ryssland. Alla ser bilder på människor i krig men ingen tar sig tiden att tänka själva.
Fokus hamnar konstant på de civila men ingen verkar vilja se sanningen, att Ukrainas regim är fruktansvärd. Ukraina är ett korrupt land där presidenten är mer diktator än Putin någonsin varit. Han har lurat Europa så det bara sjunger om det, alla tror han är någon slags modig soldat som bryr sig om folket. Han är skicklig, hans falska propaganda har fungerat. Folkmorden Ukraina gjort mot Ryssar har ingen ens förstått att de hänt, så duktig har den jäveln varit på sin propaganda.
Han offrar nu sitt eget folk, nekar Rysslands sjysta krav och förstör Ukraina för all framtid, medan han själv blir mäktigare och rikare varje dag.
Snart kommer Zelensky att kräva att Ukraina ska få gå med i både EU och NATO, han är ett sånt jävla manipulativt svin så att det inte finns.
Kommer svensken NÅGONSIN förstå att det är Ukraina som är bad guys här och att Rysslands invasion var rättfärdigad? Kommer historien skrivas på fel sätt? Kommer de ens försöka se båda sidor eller är gemene svensk så sjukt hjärntvättad av politiker och media att de inte ens kommer försöka. Jag tror tyvärr det.
Kommer nu få massa svar som "rysstroll" eller "det var ju Ryssland som började" etc, som bevisar min poäng att många inte ens VILL försöka se båda sidor.
Det är tragiskt, inte för att jag bryr mig särskilt mycket om Ryssland, bara att svinet Zelensky kommer komma undan med sina brott och den stora tragedin är att vanliga människor är för lättlurade och går på alla lögner.
Bara kolla svaren du fått här i tyråden TS så förstår du att det nog ser ännu värre ut hos svenska folket

Folk är helt enkelt dumma i huvdet.......den biten kommer vi aldrig ifrån. Dessutom går IQ n ner hos svenska folket så förvänta dig inte att de skall kunna förstå något så inveklat som dvärgen i Kiev skulle vara en ulv i fårkläder.
Det går så fruktansvärt bra för ukraina och så få döda om du frågar trollen i tråden eller lyssna på "Tiggar dvärgen från kiev". Då är dem oslagbara -men sedan säger slusken zelenskjii att dem troligen ändå behöver lite till vapen och bara några miljarder dollar till.
Läste senast ikväll att EU skulle bevilja lån till dem och de dumma tyskarna skulle "skänka" en miljard själva utöver nödlånet.
Lätt för EU lova pengar men det är du och jag TS som får betala för fiolerna.
Det är inte lätt vara efterbliven svensk idag.