2022-05-29, 22:15
  #565
Medlem
OlleLisss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av svammelprofeten
Ännu pinsammare att avgöra med 3 mot 3 Totalt värdelöst.

Ja det är jippo-känsla över det hela, där man vill att avgörandet ska ske så fort som möjligt. Inte värdigt ett världsmästerskap.
2022-05-29, 22:15
  #566
Medlem
gilpos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bombacci
jag är den enda hockeyfanet i hela världen som gillar straffar efter förlägningen. Synd att de tagir bort det
Jag är också ett otroligt stort fan av straffar i alla sporter🥳
2022-05-29, 22:15
  #567
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av welcometoreality
De är närmare till det Finska torget än till Kanadas, så gråt inte nu.God Natt.
Ett guld till Kanada hade generat lite rubriker. Inget mer än det. Det är bra att Finland vinner då de blir så oerhört stolta över en vinst i VM.
2022-05-29, 22:15
  #568
Medlem
Som att det skulle vara Finlands fel att domarna är sämst eller att det avgörs i spel 3-3, gå och lägg ner nu bitter svennar
2022-05-29, 22:16
  #569
Medlem
BizarreReverends avatar
Ni Svenskar får bygga en staty av Jukka Jalonen utanför Globen. Så kanske ni vinner ett OS och VM härnäst 😂🤣👍🌹🇫🇮💙💪
2022-05-29, 22:16
  #570
Medlem
Gruvafghanens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OlleLiss
Aja nu är skiten slut iaf. Grattis Finland. Hoppas man kan höja statusen på turnerningen lite i framtiden. Pinsamt att ha ett VM där de bästa inte är med.
Alltså då kommer ju USA och framförallt Kanada köra över resten.

Ändrat mig på den här punkten. Är kul och se okända kanske få ett genombrott i ett VM etc.
2022-05-29, 22:16
  #571
Medlem
StekPannaUtanSladds avatar
Tycker man kan ta bort förlängning helt och hållet. Varför inte bara låta det avgöras med straffar?
2022-05-29, 22:16
  #572
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tuor
Det är dock samtidigt riktigt trist för ishockeyn att Kanadas C-lag ens tar det här till sudden.

Ishockey är verkligen Kanadas sport och alla vet, inklusive Sverige, att de är totalt chanslösa om Kanada ställer upp med sitt bästa lag.

Hela VM är väl en kamp mellan länders B och C lag?
2022-05-29, 22:16
  #573
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ghasten
Tråkigt det var mer fart än i hela matchen.

Var rätt land som vann.

Jo för all del, det här var den bästa 3 vs 3 i turneringen men hela upplägget är skevt. Det är för stora risker med att förlora pucken så man det blir mest smygande i egen zon och vänta på rätt läge.
2022-05-29, 22:16
  #574
Medlem
haha underbart med dessa bittra kommentarer och barnsliga ursäkterna här.

Utvisningen var solklar, och dumt att ge domaren möjligheten att blåsa den.

Sen att Sverige vann Finland i en straffläggning i gruppspelet är väl knappt något att hänga i granen? Finland var det bästa laget i årets vm, och ser man på de senaste åren så är det en viss kontinuitet i det. Visst, kalla det tråkhockey eller vad ni vill, men det är vinnande hockey.

Sluta vara så bittra och fokusera på vad som gått snett för er de senaste åren i stället. Unna Finland framgången, som är resultatet av ett långsiktigt jobb på att få fram unga talanger till högsta nivå och nå framgång med landslaget.
2022-05-29, 22:17
  #575
Medlem
Libertarismuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pol9gif
Som att det skulle vara Finlands fel att domarna är sämst eller att det avgörs i spel 3-3, gå och lägg ner nu bitter svennar
Lite ödmjukhet nu va? Ni har precis vunnit VM-guld.. Grattis!
2022-05-29, 22:17
  #576
Medlem
Libertarismuss avatar
Snygga finskor delar ut medaljerna, det gillar vi!

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in