Citat:
Ursprungligen postat av
Generalandersson
Ok. Men du har ju tydligen inget logiskt och/eller vettigt svar att komma med.
Generalandersson vs Drickback, 1-0.
Svårt att argumentera med ”blinda”
Du kommer ha svårt att hitta många Real Madrid fans som håller med dig i din analys.
Liverpool har bollen första 25 förutom när Real får till ett hyfsat läge samt får ut en boll på kanten.
Efter 25-28 min börjar Real äta sig in i matchen mest pga att Liverpool inte orkar hålla upp tempot i match Nr 63 för säsongen men första halvlek går till Liverpool på poäng. I andra är det mer jämt men där Liverpool sumpar / målis är vägg i flera lägen.
Ja Real är effektiva men målet är en bjudning, dels går 3 spelare bort sig på mittfältet mot 1 Real som får ut bollen på kanten i tom yta, där tvekar VvD och tar felbeslut och ger utrymme för passningen som Trent bara ska ha bort, han ser Vini när löpningen hem går för att därefter strunta i att kolla var Vini är. Ganska typiskt juniormål också en anledning varför jag tycker man ska anställa en försvarsspecialist tex från Italien.
Det som skiljer är att Real tar den chansen som dyker upp och målis gör säsongens och antagligen sin livs match, för Liverpool’s del blir det ineffektiviteten och ofräscha ben som stjälper dom.
Du brukar gnälla om att man strunta i statistiken men den säger en hel del om matchen, tex bollinnehav och målchanser.
Lägg till att VvD, Fabinho, Thiago & Salah hade behövt en vecka till i rehabiliteringen, visst de spelade igår men tror knappast någon av de var 100 % skade/smärtfria.
Hur många lag klarar 63 matcher i princip var 3-4 dag? Lägg till försäsongen som var extra svår pga alla skador förra säsongenen och alla landslagsmatcher… är inga bortförklaringar men FAKTA att ta hänsyn till.