2022-05-28, 21:02
  #157669
Medlem
raskenss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av barkie
Tänk att folk fortfarande sväljer väst propagandan rakt ner i halsen. Ni slår världsrekord snart.

Är ju svårt att släppa sitt narrativ. Även om Ukraina skulle bli sönderbombat av kärnvapen skulle de ju vinna ändå. Makalöst. Psykos.

Ukraina har västs militärindustriella komplex bakom ryggen med USA i spetsen. När USAs krigsmotor kör igång på alvar finns inget som kan matcha den. Glöm inte att USA bidrog med 40% av sovjets krigsmakt på östfronten i form av 20miljoner ton krigsnateriel sen mosade dom tyskarna på västfronten samtidigt som dom slog sönder Japan i stilla havet, därefter pumpade dom in marshall hjälp till Europa samtidigt som dom producerade all modern teknologi i det civila kärnkraft TV hollywoodfilmer hamburgare bilar kylsåp och modern livsstil.

Med dom musklerna i ryggen kommer ryssland förr eller senare förlora. Så har det varit i 120 år och så kommer det att vara dom närnaste 50 åren.

Om USA går direkt i i kriget kommer rysslands arme i Ukraina att förintas.
__________________
Senast redigerad av raskens 2022-05-28 kl. 21:07.
Citera
2022-05-28, 21:04
  #157670
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Riddim
Så länge Ukraina lyckas överleva som stat och nation har man vunnit. Måhända på bekostnad av avträdda landområden.

Klaus Schwab-lakejen Zelenskyj offrar en hel generation av unga män.

Den ukrainska ekonomin är körd för många år framöver.
Citera
2022-05-28, 21:05
  #157671
Medlem
oyinbozs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av T-80U
Du menar om 3 år eller så, när den ryska armén består av tömda museum, 55-åriga leverskadade alkoholister och krokodilmissbrukare, och en eller annan T-62a?
Glöm inte HIV och TBC! De är i sär(skole)klass när det kommer till de bitarna också! Radioaktivt ljus framtid!
Citera
2022-05-28, 21:08
  #157672
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Vad är detta för något konstigt du ljugit ihop nu?

Bara för att en statsledare antingen:

1. ljuger ihop ett hot som inte existerar
2. är psykisk störd och ser hot som inte existerar

så har inte denna stat någon som helst rätt enligt FN att angripa ett annat land.

Annars, för om så vore fallet, då skulle vilket land som helst kunna angripa vilket annat land som helst med hänvisning till FN. Men riktigt så fungerar det inte.

FN-stadgan är klar. Om ett land hotar ett annat land så har det land som är hotat rätt att ingripa mot aggressorn. I detta fall så ingrep Ryssland i Ukraina för att avmilitarisera och avnazifiera landet. Detta var en helt laglig handling, både enligt rysk lag och enligt internationell lag.

Du kanske inte gillar internationell lag? Jag menar, om du nu alltid stöder USA och Väst så måste du definitivt ogilla internationell lag då Väst ideligen bryter mot denna i sina angreppskrig runtomkring i världen.
Citera
2022-05-28, 21:08
  #157673
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tillsson
Så du tror inte att USA har som övergripande mål mål att försvaga Ryssland och Kina för den delen? Sätt dig ner och andas djupt. Double Face Palm-varning här.

https://www.pinterest.se/pin/656329345703009333/

Det som en relativt enig västvärld vill se är ett Ryssland som inte attackerar andra länder efter Putins godtycke. Om detta får som följd att Ryssland försvagas faller helt på ryssarna själva.
Citera
2022-05-28, 21:12
  #157674
Medlem
Ryssland skjuter missil från Vita havet nära Finland https://t.me/ukrainenowenglish/9299
Citera
2022-05-28, 21:12
  #157675
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Medvetenommycketxx
Förklara gärna vad betydelsen är av att FN fördömer Rysslands invasion i Ukraina?

Betydelsen är politisk, ungefär som när FNs generalförsamling återkommande fördömer ockupationen som Israel står för och bara USA och Israel plus nån till röstar emot. Det är bara om FNs säkerhetsråd fördömer och beslutar om åtgärder som det har juridisk kraft.
Citera
2022-05-28, 21:14
  #157676
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av smaug20017
Förväntade mig ett sådant svar från en Uralneger och fick det. Finns ingen vits att diskutera vidare med apfolk som du tillhör. Du måste vara en proud Ural nigger som blundar för verkligheten. Det hjälper inte er apor i längden..

Wow, vilket kultur och uppfostran, får tjetjenerna att framstå som intellektuella mönsterbarn.
Vet inte vilken verklighet du lever i, men jag citerade dina egna idolers syn på saken.

Vi kör en gång till

Citat:
According to unverified reports, the city of Liman was lost. The way the Russian army captured it shows that there are very talented commanders there, and this shows the increased level of operational management and skills of the Russian army / Arestovich
Citera
2022-05-28, 21:14
  #157677
Medlem
Jirens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av smaug20017
Kineserna har nu börjat förstå varför de inte kan invadera Taiwan. Nu ser de effekterna och konsekvenserna ekonomiskt.
Så är det. Kina har inget att vinna på att invadera Taiwan. Bara kolossala risker, förluster och hat från omvärlden.

Precis som med Putin och hans vansinne i Ukraina.
Citera
2022-05-28, 21:16
  #157678
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av stilicho
Det där är ju ren lögn. Ukraina började inte få militärt bistånd från väst efter "kuppen" i Kiev i februari 2014. Ukraina började få militärt bistånd från väst efter kuppen (utan citattecken) i Donbas i april 2014. De där två månaderna gör en viss skillnad.

Typ ingen skillnad alls.

Uppenbarligen är det inte lögn då stödet ökade efter kuppen. USA hade för övrigt pumpat in 5 miljarder dollar innan 2014 i Ukraina för att stöda demokratins fall och regimchange. Det lyckades ju väl, nu får vi se om Ukraina finns kvar när freden väl dikterats av Moskva.
Citera
2022-05-28, 21:19
  #157679
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VladTheImpotent
Nu får Du lägga av.
Donbass & Krim tillhör Ukraina enligt internationell rätt. Det ÄR fastställt. FN inkluderat Kina erkänner att dessa områden tillhör Ukraina. Vedertagen fakta, inkluderat ryssk invasion, kan inte ältas bort oavsett hur mycket vissa önskar det.

Har FNs säkerhetsråd fördömt att befolkningen i Krim valde Ryssland och att områdena i östra Ukraina vägrade att vara med då kuppen i Kiev skedde 2014? Svaret är nej. Har FNs säkerhetsråd accepterat Minsk-överenskommelsen? Svaret är JA, men denna vägrade Ukraina att fullfölja.

Det är alltså Ukraina som brutit mot internationell rätt, inte Ryssland.
Citera
2022-05-28, 21:21
  #157680
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lazarevich
FN-stadgan är klar. Om ett land hotar ett annat land så har det land som är hotat rätt att ingripa mot aggressorn. I detta fall så ingrep Ryssland i Ukraina för att avmilitarisera och avnazifiera landet. Detta var en helt laglig handling, både enligt rysk lag och enligt internationell lag.

Du kanske inte gillar internationell lag? Jag menar, om du nu alltid stöder USA och Väst så måste du definitivt ogilla internationell lag då Väst ideligen bryter mot denna i sina angreppskrig runtomkring i världen.

Min uppfattning är att ett land har rätt att använda militärt våld för att försvara sig mot ett väpnat angrepp, och att Ryssland inte har rätt att angripa Ukraina militärt.

Din tolkning tycks vara att Ryssland har rätt att angripa ett grannland när man anser att det föreligger ett hot.

Jag påstår att du feltolkar vad som gäller och är rätt blåst.

Jag ber dig om ursäkt om du visar att din tolkning är rätt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in