Citat:
Ursprungligen postat av
Onkel Kostia
Somalierna borde lära sig att använda preventivmedel hemma i Somalia. I så fall hade dom förmodligen inte behövt "fly" från Somalia till att börja med. Flyktingvågorna från Somalia drivs på av galopperande befolkningsökning.
Somalierna "flyr" från sig själva. Och när dom har tagit andra länder i besittning, så fortsätter dom med samma beteende som förstörde hemlandet.
Det är samma problem i större delen av Mellanöstern och Nordafrika, befolkningarna växer okontrollerat och långt bortom vad ländernas resurser räcker till. Då skapas stora miljöproblem som självklart medför skövling, försurning, torka, utrotning, sjukdomar och krig.
- Då "flyr" folk från problemen som deras egna beteende skapat.
Generationer av inavel innebär att de inte förstår bättre men för resten av världen som försöker ta ansvar och hantera läget är detta ett problem. Att det finns penningpilska politiker i väst som ser chansen att göda sin egna plånbok genom korkade uttalande som "öppna era hjärtan" medför att ökenländernas intelligens- och överbefolkningsproblem importeras till övriga världen.