Citat:
Ursprungligen postat av
baggebo1
Jag tror inte de bryr sig om verkligheten. Förmodligen tror de inte ens på den. De har tagit postmodernismen till sin logiska slutpunkt: Det finns ingen objektiv verklighet, "narrativet" är allt. Och så länge "narrativet" säger att det går bra för Ukraina och att de inleder nya offensiver stup i kvarten - då är det så.
Det finns en del sådana här i tråden. Du och Skrattaren, från ryssonanistsidan, samt flera andra användare som tror att Ukraina kan ta över världen som motsats till Ryssland.
Ni kan hålla på med ert lågpannade hackande på varandra med meningslösa propagandanyheter från båda sidor, det är helt okej. Vad som däremot är lite trist, är när mer sansade användare, oavsett vilken sida de står på, försöker att diskutera något ur ett tekniskt, politiskt eller strategiskt/taktiskt perspektiv, och ni inte kan svara på det, eftersom ni inte vet vad ni pratar om.
Sigvard Marjasin kunde också klippa och klistra på sin tid, den enda skillnaden mellan honom och er, är att ni gör det på en dator istället för i pappersform.