Citat:
"While the war is not over, President Putin has failed to achieve any one of his strategic aims," says @SecBlinken on Ukraine-Russia War
https://liveuamap.com/en/2022/26-may...tin-has-failed
Ja verkligen! Allt har ju gått åt helt andra hållet!
Ryssland mål vid start av kriget var att Ukraina skulle respektera de demokratiska rättigheten av folken i Donbas och Krim, och officellt bli ett neutralt land. Donbas är snart desinfekterat från USA slavar och vare sig EU eller NATO kommer röra det som finns kvar av Ukraina i framtiden. Utöver det så har den Ukrainska mafia diktaturens avsky mot demokrati lett till att Kherson och Zaporizhzhia regionerna också kommer att gå med Ryssland. Eftersom USA aldrig kommer låta Ukraina kapitulera så kommer antal regioner som tillfaller Ryssland öka, vilket såklart stärker Ryssland.
Citat:
Den civiliserade världen har enats som aldrig förr och infört sanktioner som kommer att skicka Ryssland till medeltiden. Nato har kommit närmare och Putin är nu helt inringad av Natoländer.
Civiliserad världen? Du menar trans-diktaturen i väst som skär snoppen av små pojkar och gör dem till flickor? Där det finaste som finns är en afrikansk muslim man med en blond Europeisk kvinna? Du får nog söka länge innan du hittar någon i världen som finner PK-diktaturens värderingar civiliserad på något sätt.
Tvärtom, det vara bara USA lydstater som införde sanktioner mot Ryssland, kriget visade att större delen av mänskligheten inte bryr sig om vad PK-diktaturerna gnyer om.
Citat:
Ryssland är nu ren paria. Deras ekonomi är snart på Nordkoreanivå….
Tvärtom såklart. Till och med länder som Indien och Israel skiter i USA sanktioner, Ryssland ekonomi hade inga problem att stå emot sanktionerna.
Kriget har tre fronter varav Ryssland har vunnit två redan.
Militärt : Pågående.
Ekonomisk : Rysk seger
Diplomatisk : Rysk seger.