Citat:
Ursprungligen postat av
Arccosinus
Du har inte varit i öststaterna, om så är fallet har du varit i någon huvudstad och du har inte varit i någon industristad med dess förorter.
Ledsen, men det förefaller som om du sett något som de flesta inte har sett, skygglappar?
Nog har jag varit i en del mindre ställen
I Belarus har jag varit i Pinsk, Mogliev, Bobruisk.
I Ukraina har jag varit i Bakhmut, Nikolaev, Chernigov, Poltava
I Ryssland har jag varit i Novgorod, Belgorod
I Georgien har jag varit i Poti, Gori, Chiatura
I Azeribadjan har jag varit i Ganja, Yevlax
Men nu kanske du ska slå till med något extremt som Norilsk eller Oymiakon???
Folk har WC. Det är oftast lite slitet på utsidan men alla lägenheter är moderna inuti, är som sagt kanske datjor som inte har rinnande vatten men det är inget året-runtboende eheller.
Ni lever i er värld att östeuropa är ren misär, visst finns fattigdom men dessa länder är mer utvecklade jämfört med sydöstasien eller latinamerika.
Men Ukraina däremot kan ha problem med rinnande vatten då idioterna inte ger upp när man blivit satt på plats. Ryssland erbjuder fred och harmoni Ukraina väljer död och förödelse istället för att samsas med sina slaviska brödrer.