Citat:
Du är medveten om att när Karl XII förde krig mot Ryssland hamnade han i Poltava, nuvarande Ukraina, då Ryssland? Här en karta över Ryssland före WW I:
https://nzhistory.govt.nz/media/photo/map-russian-empire-1914
I samband med WW I förlorade Ryssland en hel del territorium, och i och med inbördeskriget så delade man upp det i delrepubliker med nominell självständighet, även om det ju i praktiken styrdes som ett och samma land, på samma sätt som USA med dess delstater är ett land.
Visst var Ukraina del av Ryssland under mycket lång tid.
https://nzhistory.govt.nz/media/photo/map-russian-empire-1914
I samband med WW I förlorade Ryssland en hel del territorium, och i och med inbördeskriget så delade man upp det i delrepubliker med nominell självständighet, även om det ju i praktiken styrdes som ett och samma land, på samma sätt som USA med dess delstater är ett land.
Visst var Ukraina del av Ryssland under mycket lång tid.
Som en annan användare skrev: Ukraina och Ryssland blev vid samma tid egna stater efter sovjetunionens sönderfall. Trollmongo."
Men ok. Med ditt "resonemang" borde väl det du kallar ryssland lyda under Ulan Batoor, ty det mongoliska imperiet styrde ju en gång över större delen av vad du kallar ryssland.
https://en.wikipedia.org/wiki/Mongol_Empire
Vidare har du påstått att "NATO:s expansion utgjorde ett allt mer akut hot mot Ryssland". Hur menar du då?
Det är helt riktigt att Ukraina ville bli medlem i försvarsalliansen NATO för att skydda sig från anfallskrig och invasion av den psykotiske dvärgen i kreml. Om putain INTE hade invaderat Ukraina och sökt ockupera landet och slakta dess befolkning så hade vi aldrig haft det förevarande kriget. Simple as that.
På vilket sätt hade ryssland (i.e. putain) "anledning att känna sig hotat" för det fall Ukraina hade blivit medlem i försvarsalliansen NATO? Låg det i farans riktning att Ukraina (som NATO medlem eller ej) hade invaderat ryssland och tagit över hela landet inom kort med sin överlägsna militär för det fall putain INTE hade genomfört sin "defensiva fredsbevarande försvarsinvasion"?
Som tidigare sagt har NATO inget behov av att "expandera". Många länder VILL bli medlemmar i NATO för att skydda sig från aggression. Försvarsorganisationen har inget behov av att tvinga någon att bli medlem. Detta i stark kontrast till putain, vars "organisation" (ryssland) inga länder (i den civiliserade världen) vill "bli medlemmar i"...
Varför tror du att Sverige och Finland vill be medlemmar i försvarsalliansen NATO? Varför tror du Ukraina vill bli medlem i försvarsalliansen NATO? Vad tror du var anledningen till att Tjeckien, Ungern, Polen, Bulgarien, Estland, Lettland, Litauen, Rumänien, Slovakien och Slovenien gick med i försvarsalliansen NATO? Kan det ha något att göra med att dom INTE vill bli invaderade, och ockuperade, av ryssland (igen)?
Faktum är att putain redan 2014 invaderade, och ockuperade, del av Ukraina. Vid den tidpunkten gällde "the Russian–Ukrainian Friendship Treaty", genom vilket avtal Ukraina garanterades (av ryssland) att dess gränser skulle vara okränkbara, att ryssland skulle respektera landets territoriella integritet, samt att båda länderna inte skulle använda sitt territorium för att skada det andra. Detta bröt givetvis putain och anhang mot redan 2014 när Krim invaderades, och annekterades.
https://en.wikipedia.org/wiki/Russian%E2%80%93Ukrainian_Friendship_Treaty
Den sinnessjuke putain håller sig uppenbarligen inte till ingångna avtal och går inte att lita på i något som helst hänseende.
putain är paria i den civiliserade världens ögon så länge han lever. ryssland är paria vis-a-vis den civiliserade världen så länge putain lever och regerar i egenskap av landets diktator.
__________________
Senast redigerad av Bobbyboi 2022-05-20 kl. 20:36.
Senast redigerad av Bobbyboi 2022-05-20 kl. 20:36.
