Citat:
Ursprungligen postat av
Regulus
Flyktingkatastoferna beror på USA:s och NATO:s aggressionskrig i Afrika och Mellanöstern, inte på några ondskefulla planer på FN-kontoret för 20 år sedan.
.
Jag måste svara på detta separat;
Vi har konstant krig i världen. Du talar om flyktingkarastrofer medan jag talar om din svenskfientliga inställning. De tu är
inte relaterade.
I decennier har 7k lockat hit invandrare med ena handen och hållit dem ute med den andra. Detta eftersom de ville ha en hög invandring men inte omedelbar total invasion, och nu har det spårat ur så pass att Maggan inte fixar att åtgärda läckaget.
De flyktingar från Tyskland och Danmark som tagit sig hit är självklart vad som kallas välfärdsmigranter, med undantag för skäggbarn (de gavs inte asyl annorstädes, utan var beroende av Sveriges extremt slappa asylpolitik).
Jag betackar mig för dina hslmgubbar om din konspirationsteori. Jag talar om vad som ligger på bordet, slutsatser kring det får var och en dra själv. Jag anser att människor är kapabla att tänka själva, utan att du (eller jag) ska komma och berätta hur de ska resonera.
Återvandringsfrågan kommer att bli central under nästa mandatperiod om de blå och gula kammar hem valet. Kan
du se annat än att L då kommer att vända M ryggen?