https://www.dn.se/ekonomi/mood-managern-hojer-stamningen-pa-kontoret/
MALMÖ. Nu vill arbetsgivare bryta hemmasittandet och skapa en attraktiv arbetsplats. Fler ska komma till kontoret.
Hur gör man då?
Ett svar: Man anställer en ”mood manager”.
tyvärr låst artikel så allt man kan se om man inte betalar. En mood manager verkar vara någon som får betalt för ”göra god stämning på arbetsplatsen ”
Ja man måste ju få ut människor i arbetslivet på något sätt . Låter som
ett riktigt flumjobb. undrar vad lönen ligger på och vilken utbildning man behöver ?
Någon som stött på en s.k mood manager eller rent av jobbar med det? Är det något som kommer bli populärt i företag ?
Känns lite som att ha genus certifikat på ett ställe .
så vad säger ni? dyrt onödigt hittepå yrke eller nödvändigt på arbetsplatser ?
edit tydligen hade svt också en artikel om
samma kvinna/yrke
https://amp.svt.se/nyheter/lokalt/skane/trakig-stamning-pa-jobbet-dags-att-anstalla-en-mood-manager
”
Nya tider kräver nya yrkesroller. Izabell Jonassons uppdrag är att få fler kolleger att återvända till kontoret efter pandemin.
– Folk väljer själva hur de gör, men känslan ska vara ”här händer kul grejer, detta vill du inte missa”, säger Izabell Jonasson, nybliven mood manager på it-företaget Fellowminds Malmökontor.
Tid att ”komma hem” till kontoret
Idén att inrätta tjänsten ska ses mot bakgrund av det alltmer utbredda hemarbetet under pandemin, berättar Kajsa Norell, företagets chef för området ”people and culture” och ansvarig för rekryteringen.
– Människor är olika, men alla mår inte bra av att jobba i bostaden. Vi ville skapa ett mervärde i att ”komma hem” till kontoret. Då får folk möjlighet att även gå härifrån och koppla bort jobbet när de är klara för dagen, säger hon.”
edit 2 snabb googling visar att en kontorspajas tjänar visst runt 35.000kr
alltså vart söker man?