Citat:
Ursprungligen postat av blerran
Putin är rädd
för NATO!, putin är inte rädd för sverige
Innan kriget hade jag varit benägen att hålla med, men i nuläget tror jag ändå att han är
lite rädd för Sverige också.
Låt säga att han skickad hit svartahavsflottan. Och att Sverige svarade med våra, faktiskt högeffektiva, sjömålsrobotar, ubåtar och stridsflygplan. Och i den händelse de klev i land så svarade vi med samma typ av jägarstrid som vi i viss mån utvecklat och utbildat ukrainarna i, med just de svenskutvecklade vapen som varit så framgångsrika mot ryskt pansar. Det hade inte räckt i all evighet, kanske inte ens särskilt länge. Men jag tror faktiskt att vi hade kunnat bli förvånade av hur effektivt det ändå skulle vara.
Huvudsaken hade varit att vi kunde hålla ut länge nog för att mobilisera tillräckligt stöd från omvärlden. Det går så klart inte att här och nu avgöra om vi skulle lyckas med det. Men det är ändå det scenariot svenskt försvar är utvecklat för, så låt säga att vi klarade det.
I det scenariot skulle han förmodligen inte kunna ta Sverige. Det hade blivit en repris på vinterkriget, om än med mer aktiv inblandning från omvärlden. Här utgår jag alltså från att Sverige inte ens är med i NATO. Samt att Putin inte skulle använda kärnvapen i och med att han inte ens gör det mot Ukraina.
Fatta vad förnedrande
det hade varit för en sådan som Putin. Att inte ens kunna knäcka lilleputt-feminist-bög-PK-blattelandet Sverige. Även om han inte har någon anledning att vara rädd för oss ur ett säkerhetsmässigt perspektiv (vad skall vi kunna göra mot Ryssland offensivt liksom) så vore vi nog en av de allra värsta motståndarna han hade kunnat förlora mot. Efter en sådan förlust är det nog bara ciggen och ögonbindeln man har att se fram emot.