Citat:
Ursprungligen postat av
BehindRayban
…
1. Nu svamlar du bara en massa. Du verkar behöva ta något lugnande å lägga dig och vila ett tag.
2. Du kan väl ändå googla wikipedia?
3. Tv-spel är dennes kompetensområde. Säkerligen finns det ett och annat tv-spel som kan uppfattas som simulerande någon form av verklighet, men det är som så att personerna som pysslar med det där inte har någon koll på riktigt utan bara fantiserar.
4. Då kan du ju plocka fram dina "bildbevis" som ingen annan har och visa upp. I övrigt verkar det inte alls som att "hela truppen" dör för att tornet flyger av är något som inträffar 100% av tiden. Ryssarna hade någon sammanställning där truppen allt som oftast undkom oskadd ur sönderskjutna stridsvagnar. Väldigt ofta förstörs stridsvagnar när de inte har någon eller endast enstaka besättningsmän ombord och är avstängda.
5. Sedan kan du sluta svamla om Jagdpanzers m.m. Inget är enklare än att ordna en lyftanordning för ett stridsvagnstorn.
6. Färdigflashbackat!
(1),(5): Så ditt påstående om att Ryssland kan producera ”10,000-tals stridsvagnar” per år är alltså din egen spekulation, baserat bl.a. på att ”inget är lättare än att lyfta ett stridsvagnstorn”. Ja, det skulle väl vara att lyfta något som väger mindre än en ca 10 ton. Eller att lyfta bort dina solglasögon så att du ser att det är fria fantasier att Ryssland skulle kunna producera 10,000 stridsvagnar inom ett år.
(3) Du har ingen aning vad Perun gör till vardags eller vilken utbildning han har, eller hur? Du får gärna komma med sakargument om var han har fel. Jag har kollat ett halvdussin avsnitt med honom och han har mer koll på ekonomi och militär teknik än du kommer att någonsin komma i närheten av.
(4) Att tro att någon eller något skulle överleva inne i en rysk stridsvagn som fått ammunitionsbrand så att tornet blåser av, det är så j-a dumt att jag lämnar till övriga forumet att skratta åt dig.
(6) Vi hoppas varje dag, men nej.