Citat:
Ursprungligen postat av
Natteravn3
Jag har sökt indek i Lund till hösten, men har börjat ifrågasätta vad för livsbana den faktiskt kommer sätta mig på. Mitt resonemang när jag sökte var följande:
1. Jag gillar matte
2. Jag är mer intresserad av "mjukare" vetenskaper än "hårdare" (föredrar exempelvis samhällskunskap framför biologi)
3. Indek verkar kombinera matte med "mjukare" kurser i ekonomi
4. Indek har hög intagning, vilket tyder på bra rykte
5. Jag kommer komma in på vilken utbildning jag än söker, så jag borde sikta på toppen
-> Jag söker indek
Det låter inte som I-linjen är något för dig, helt ärligt.
Industriell ekonomi är just vad det står på etiketten, en utblidning som inriktar sig på behov som finns i svenska industri-företag, och då behov inom organisation/logistik/planering mer än faktiskt teknisk problemlösning (Det löser M, K, F och E-ingenjörerna bättre :-) )
Välj efter bästa förmåga en utbildning som dels passar med din talang (matte här är bra, det är en grundplåt till i prinicp vad som helst) och satsa på en inriktning som intresserar dig, man kan aldrig fejka intresse, och i konkurrens med passionerade motståndare som brinner för det de håller på mig så kommer den som inte har samma drivkraft alltid att hamna i bakvattnet.
Funderat på Biotech? Det är ett rätt bra kluster med life science-företag i Lund och Köpenhamn, där finns många bra karriärmöjligheter sen