Citat:
Ursprungligen postat av
BluePrince
Jag har inte haft tid att följa med alls i nyheterna idag, vill någon vara så vänlig att ge en uppdatering av dagens festligheter?
Blev 9 maj paraden en folkfest? Vad sade Prutten? Ingen krigsförklaring och lågmäld putin läste jag i DN, någon som såg talet och kan lämna en utförligare recension (länka gärna!)
Ptjah.., det blev väl ingen
folkfest som folk troligtvis är vana med, dvs fira segern med WW2. Utan det smög ju in sig en annan ton.., ett "försvarstal" om varför man har gått in i Ukraina.
Men (i Putins försvar) så vågade han inte ta det "för långt". Med mobilisering etc.., tippar han vet at denna stund inte riktigt är "passande". Denna datum skall ju vara mera speciell hos folket, utav glädje.
Men hur det Ryska folket tar allt detta, vette katten..
P.s
Hoppades på
mer kvinnor i paraden,
mycket mer. Finns uppenbarligen även jämlikhetsfrågor inom det ryska försvaret som akut behövs adresseras !