2022-05-05, 21:38
  #4489
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pilla74
Går det att checka ut?
Danmark och Norge gick väl med approx början -50 talet?
Inte känt för upplysningens tidevarv precis. Efter kriget var vi nåååågot USA influerad, med snygga bilar, snygga hemmafruar och hamburgare. Nyheterna något vinklade och den enda nyhetstidningen var bara bra fina nyheter om den nya tiden med USA i spetsen. Sverige gick inte med då heller.
Nu ska vi helt plötsligt gå med när Ryssland invaderat ett broderland som vi förvisso på något konstigt jävla vis lyckats blanda oss i helt utan normalbegåvning.

Ingen har dragit sig ur förutom att Frankrike -66 delvis drog sig ur eller nedgraderade sin medlems status kan man säga för.att de Gaulle var oense med NATO om någonting med Frankrikes kärnvapen men jag minns inte exakt vad. Frågan är nog snarare varför skulle det inte gå? NATO är ju ingen diktatur.
Så du menar att Norge och Danmark gick med för att de inte förstod bättre? Du tror inte anledningen kan vara att de väldigt väl visste hur viktigt det är för mindre länder att vara med i en förvarsallians för att kunna ha bättre chans att värja sig mot en mycket starkare angripare?

Ja det mår väl vara hänt att man var influerad av amerikans kultur och levnadssätt i viss mån men att det skulle automatiskt leda till NATO medlemskap låter osannolikt. Snarare tror jag många länder väldigt snart efter andra världskriget, eller långt innan insåg att kommunistdikaturen Sovjet var ett hot och tyrannen Stalin härskade ju i många år ända fram till -53 innan han äntligen dog. Det var nog mer anledningen till att många länder frivilligt anslöt sig till NATO.

Nej Sverige gick inte med för att man levde i tron att man kan ducka krig för alltid bara man var neutral men man gav ganska snart inofficiellt upp sin neutralitet när också Sverige insåg vad Sovjet var för något men då hade kalla kriget gått för långt att man inte kunde rubba den rådande balansen.
Finland hade gått med om de hade fått men var ganska starkt under Sovjets våld i utrikespolitisk mening och för all del även i militär i den mån att Finlands försvar var starkt reglerat av krav från Sovjet.
Citera
2022-05-05, 21:47
  #4490
Medlem
Att ha blivit ockuperad gör en rädd. Att vara rädd gör en mer trolig att söka trygghet i ett gäng. Nato är ett gäng.
Citera
2022-05-05, 21:54
  #4491
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Woodwardbernstein
En realistisk syn på säkerhetspolitik, ja. Hur många tror att Ryssland har för avsikt att invadera Finland och Sverige? Våra politiker och säkerhetsexperter tror det garanterat inte, det är nämligen högst osannolikt. Inte heller under Sovjettiden var de intresserade av att annektera Finland och Sverige. Alla tyckte att en neutral zon mellan NATO och Sovjet var en ypperlig idé på båda sidor järnridån. Även de borgerliga partierna i Sverige.

Hur många tror att Ryssland kommer att invadera Baltikum, efter att de förlorat i Ukraina?
Ingen. De skulle krossas direkt.

Men hur många tror att Putin med sin NATO-rädsla kan göra något galet om vi går med? Känna sig förödmjukad och trängd? Alla, skulle jag tro. Det behöver förstås inte bli någon attack ändå.
Om det blir en attack är det troligen av ett slag som den stora trängseln av Natoskepp och Natoplan över Östersjön, som väntar om vi går med, ändå inte kan förhindra.
Det enda de kan göra är att provocera.
Det finns helt enkelt ingen anledning att gå med i NATO i nuläget, om man inte vill provocera Putin av någon anledning.
Det är att leka med människoliv.
Sovjetunionen och Finland har varit i krig två gånger.
Citera
2022-05-05, 22:05
  #4492
Medlem
TheFlyingFarangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pilla74
Går det att checka ut?
Danmark och Norge gick väl med approx början -50 talet?
.

Norge och Danmark var med vid grundandet av Nato 1949 och de enda som delvis lämnat är Frankrike under -60 talet. De lämnade det militära samarbetet för någon issu gällande deras kärnvapen, De har sedan återanslutit sig

Inga länder har däremot återanslutit sig till Warzawapakten...
Citera
2022-05-05, 22:12
  #4493
Medlem
Neolitikums avatar
USA spionerar mer på Nato-länder än på de andra.

Goggla själva.

https://www.google.com/search?q=nsa%20sverige

Bör vi inte ställa krav på dem innan vi går med i Nato?
Citera
2022-05-05, 22:19
  #4494
Medlem
2020:

"Alla andra länder har lockdown. Kan inte vi också få känna att det är kris och få vara i lockdown? Snälla, snälla!.. Ge oss lockdown. Det är kriiiiis".

"Nej, det blir ingen lockdown. Vi går vår egen väg".

"Men munskydd då? Kan inte vi också få känna att det är kris och få gå runt med munskydd? Snälla, snälla!.. Ge oss munskydd. Det är kriiiiis".

"Nej, vi kommer inte införa munskyddstvång. Vi går vår egen väg".

2021:
se 2020.

2022:

"Alla andra länder är med i Nato och är rädda för ryssen. Kan inte vi också få känna att det är kris och få vara rädda för ryssen? Snälla, snälla! Låt oss få vara med i Nato och lajva krig".

"Jävla tjat om kriser hela tiden. Vi har gått vår egen väg i 200 år, men nu orkar vi inte med detta jävla tjat om kriser längre. Ni skall få känna er rädda och i kriiiiis. Vi skall gå med i Nato och omfördela en stor del av statsbudgeten från sjukvård, infrastruktur och annan skit till att göra som alla andra länder, dvs satsa mer på vapen och krig".

"Jippie. Tack!!"

(det är väl typ min reflektion. Därmed inte sagt att det säkert finns enstaka argument för att gå med i Nato som är vettiga och som inte bygger på kortsiktiga känsloargument)
__________________
Senast redigerad av Burkgurka 2022-05-05 kl. 22:22.
Citera
2022-05-05, 22:20
  #4495
Medlem
U-landsdemokrats avatar
NATO ansökan markerar en tidpunkt när Sverige är maximalt trasigt. Historien och kulturen har eliminerats. Införande av Euron och avveckling av monarkin blir oundviklig. Men först torde det bli någon form av rysk interferens via Finland.
Citera
2022-05-05, 22:36
  #4496
Medlem
saganshuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av roblem
Fast jag skrev ju inte att de blev välkomnade, utan att ryssarna trodde/hoppades på ett bättre välkomnande.


Förstår inte hur du tänker att dessa är någon slags motsatser.



Sagansghus, du verkar inte det minsta intresserad av att prata med mig eller att ifrågasätta din egen övertygelse, istället får jag intryck av att du tror vi står på olika sidor. Är inte så intresserad av att fortsätta den leken med dig. Avvaktar och ser om någon (annan) har övertygande argument.
Ryssarna trodde att Ukrainarna skulle välkomna att få bomber i huvudet och sina liv, sina familjer och bostäder sprängda i bitar? Seriöst? Vem i hela världen är så ultranaiv att man ens skulle överväga att tro något sånt?

Är inte Nato och Ryssland motsatser i denna konflikt!? Vad menar du?

Jag pratar med dig hela tiden, vad fan menar du? Vadå "övertygelse" ? Jag har inte nämnt något som inte är faktabaserat. Jag är inte "övertygad" om att Ryssland anfaller Ukraina och hotar freden i hela Europa. Det är ett faktum.
__________________
Senast redigerad av saganshus 2022-05-05 kl. 22:43.
Citera
2022-05-05, 22:49
  #4497
Medlem
Betongbalettens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skevsosse
Jag går inte på propagandan. Beträffande krigsbrott sker de säkert på bägge håll. Vad du sysslar med är efterkonstruktioner. Den svensk-hatande riksdagen har varit för medlemskap hela tiden. Nu utnyttjar de bara krisen.

De utnyttjar kriser hela tiden även avsett andra frågor.

Vad består propagandan i - att Ryssland invaderat Ukraina? Att Ryssland hotat Sverige och upprepade gånger kränkt vårt luftrum?

Du verkar hata Sverige. Jag föreslår, igen, att du flyttar till ett land som passar dig bättre. Ryssland lär behöva folk, med tanke på brain-drain och strösslandet av soldater. Win-win.

Vad gäller ditt snyftande om Nato: gnäll på Putin. Det är han som hotat in både Sverige och Finland.
Citera
2022-05-05, 22:58
  #4498
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Woodwardbernstein
En realistisk syn på säkerhetspolitik, ja. Hur många tror att Ryssland har för avsikt att invadera Finland och Sverige? Våra politiker och säkerhetsexperter tror det garanterat inte, det är nämligen högst osannolikt. Inte heller under Sovjettiden var de intresserade av att annektera Finland och Sverige. Alla tyckte att en neutral zon mellan NATO och Sovjet var en ypperlig idé på båda sidor järnridån. Även de borgerliga partierna i Sverige.

Hur många tror att Ryssland kommer att invadera Baltikum, efter att de förlorat i Ukraina?
Ingen. De skulle krossas direkt.

Men hur många tror att Putin med sin NATO-rädsla kan göra något galet om vi går med? Känna sig förödmjukad och trängd? Alla, skulle jag tro. Det behöver förstås inte bli någon attack ändå.
Om det blir en attack är det troligen av ett slag som den stora trängseln av Natoskepp och Natoplan över Östersjön, som väntar om vi går med, ä
ndå inte kan förhindra.
Det enda de kan göra är att provocera.
Det finns helt enkelt ingen anledning att gå med i NATO i nuläget, om man inte vill provocera Putin av någon anledning.
Det är att leka med människoliv.
Absolut att leka med människoliv!
Tycker det blir allt märkligare med denna brådska och att S inte ens tycks lyssna på Thage G Pettersson och Pierre Schori.
(s) har hävdat att inget land ska bestämma om Sveriges medlemsskap i NATO. Självklart har Ryssland ingen rätt till det, men inte heller NATO, EU, USA eller Finland. Eller kanske rentav WEF. Det verkar alltmer som man helt och hållet handlar på order av andra. Om inte så handlar man helt känslostyrt vilket är livsfarligt. Och varför inte en folkomröstning, t ex i samband med valet i höst eller senare ??? Och jag tycker att halva befolkningen (enligt opinionsundersökningar som ju oftast har ganska mycket fel när det gäller riksdagsvalet) inte är tillräckligt bred uppslutning från folket - det är ju ändå vi som ska betala kalaset och kanske strida för saker vi inte har med att göra. Hur många vill riskera livet för Ukraina? Portugal? Turkiet?
Citera
2022-05-05, 23:02
  #4499
Medlem
Sextiopluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Woodwardbernstein
En realistisk syn på säkerhetspolitik, ja. Hur många tror att Ryssland har för avsikt att invadera Finland och Sverige? Våra politiker och säkerhetsexperter tror det garanterat inte, det är nämligen högst osannolikt. Inte heller under Sovjettiden var de intresserade av att annektera Finland och Sverige. Alla tyckte att en neutral zon mellan NATO och Sovjet var en ypperlig idé på båda sidor järnridån. Även de borgerliga partierna i Sverige.

Hur många tror att Ryssland kommer att invadera Baltikum, efter att de förlorat i Ukraina?
Ingen. De skulle krossas direkt.

Men hur många tror att Putin med sin NATO-rädsla kan göra något galet om vi går med? Känna sig förödmjukad och trängd? Alla, skulle jag tro. Det behöver förstås inte bli någon attack ändå.
Om det blir en attack är det troligen av ett slag som den stora trängseln av Natoskepp och Natoplan över Östersjön, som väntar om vi går med, ändå inte kan förhindra.
Det enda de kan göra är att provocera.
Det finns helt enkelt ingen anledning att gå med i NATO i nuläget, om man inte vill provocera Putin av någon anledning.
Det är att leka med människoliv.

Så vi skall ta risken som ett "nazistiskt broderland" till Ukraina överösas med missiler när Rysslands paranoide och meglomaniske tyrann fattar det beslutet? Sovjet hade en ideologi de tog kalkylerade risker. Ryssland har Putin en imperiebyggande tsarsvärmare utan hämningar och verklighetsförankring.
Citera
2022-05-05, 23:04
  #4500
Medlem
saganshuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av coronaless
Absolut att leka med människoliv!
Tycker det blir allt märkligare med denna brådska och att S inte ens tycks lyssna på Thage G Pettersson och Pierre Schori.
(s) har hävdat att inget land ska bestämma om Sveriges medlemsskap i NATO. Självklart har Ryssland ingen rätt till det, men inte heller NATO, EU, USA eller Finland. Eller kanske rentav WEF. Det verkar alltmer som man helt och hållet handlar på order av andra. Om inte så handlar man helt känslostyrt vilket är livsfarligt. Och varför inte en folkomröstning, t ex i samband med valet i höst eller senare ??? Och jag tycker att halva befolkningen (enligt opinionsundersökningar som ju oftast har ganska mycket fel när det gäller riksdagsvalet) inte är tillräckligt bred uppslutning från folket - det är ju ändå vi som ska betala kalaset och kanske strida för saker vi inte har med att göra. Hur många vill riskera livet för Ukraina? Portugal? Turkiet?
Varför skulle vi ha en folkomröstning när folket så tydligt är för ett NATO-medlemskap? Det är ju poänglöst och bortkastad tid. Det är dubbelt så många som säger ja än som säger nej. Det behövs inget val i den frågan. Vi vet redan vad folket tycker.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in