Citat:
Ursprungligen postat av
Ktbocken
Jag misstänker att My ( var hon nu befinner sig ) själv haft möjligheten ( tillåtelsen från,,,,? ) att
skriva denna annons under pressade, stressade förhållanden.
Mys enda möjlighet är att någon, företag eller privatperson, hjälper henne ekonomiskt och att
värva klienter snarast.
För sitter man med ett 5 årskontrakt, som inte går att avbryta, så är detta enda alternativet.
Något som hon borde ha ordnat före hyreskontraktet och alla införskaffade inventarier.
Förmodligen var My väldigt snurrig och förvirrad, ( som bara blev värre och ännu mer skruvad ju längre tiden gick ) när hon skrev kontraktet på lokalen.
Enligt mig, så upplever jag att hon var psykotisk redan i vintras ( verklighetsfrämmande ) och bara agerade utan självinsikter.
Vilket kommer stå henne dyrt med försvårade möjligheter att reda ut det här.
En sak förstår jag inte. Hur kunde denna turbulenta cirkusen fortgå utan att någon reagerade och bromsade henne? Till exempel hennes kille och närmaste vänner. Eller försökte de utan möjlighet att nå henne tankemässigt och förhindra tydliga tecken på katastrof?
Den som jag känner empati för och lider med är hennes son. Stackars barn. Förmodligen han som får
" betala " högsta priset och ta värsta konsekvenserna av denna galna soppa.
Många undrar varför ingen stoppar henne!
Men OM det nu är bipolär som är hennes diagnos så kan INGEN stoppa henne… det ingår tyvärr i sjukdomsbilden i manisk period… när hon gått ur den perioden så blir hon varse konsekvenserna men det är inget hon kommer ägna en tanke åt nästa gång hon blir manisk för då är hon återigen oövervinnerlig!
Det finns olika typer av bipolär och vilken hon ev har blir svårt att gissa sig till utan att ha hela sjukdomsbilden klar för sig.
Men en sak är rätt säker och det är att många med bipolär som inte är under kontroll förstör sina liv på ett el annat sätt.