Amazon har testkört detta och det fungerade fint, man lägger ut ett X märkt med en Amazon-logga drönaren ser och landar därpå, må det vara balkong eller altan eller om man håller det inplastade pappret kanske.
However! Folk klagade över "säkerheten" då drönarna kanske spionerar och det stoppade projektet som annars hade kunnat bli sjukt effektivt världen över då de flesta paket väger under 2 kilo vilket gör dem lämpliga att drönleverera. "Amazon Air" kom pga detta.
Varje bostadshus skulle även kunna tillsätta en liten plats med X:et och loggan och så får man ett sms när drönaren är på väg så får man kila ut och hämta. Är man dock på jobbet så borde den ha någon sorts skydd över, så den öppnar sig för drönaren, dumpar paketet och sedan får man öppna med sin lägenhetsbricka så värden kan se vem som öppnat lådan om där är fler paket, och paketet skulle saknas. Just an idea though.
Jag är 1000% för att se detta komma igång. För fan, Afrika har ett liknande system med större plan de slänger iväg att leverera. Kan Afrika kan väl för fan västvärlden? Men jo, de har öppna obebodda ytor, det har icke vi.
Lé afrique:
https://www.youtube.com/watch?v=jEbRVNxL44c&t=390s
Som de tr nu är det ju för bedrövligt; Early bird lämnar det utanför dörren --Babbarna kommer och stjäl det.