Citat:
Ursprungligen postat av
calmsolution
Rätt eller fel, beror på om du menar juridiskt eller moraliskt.
Oavsett tycker jag hotellet hanterade det dåligt, men förstår att de mycket hellre vill ha företagets affär istället för en enskild privatperson. Men om de skulle ha erbjudit bra ersättning så hade det inte blivit någon höna av detta.
Ja de ansvariga här verkar ju inte ens ha kommit förbi företagsekonomi A där CSR ingår. Är ju a och o i dagens samhälle att hålla sig på den goda sidan när ett enda misstag kan sänka hela skutan.
Otroligt uselt skött av hotellet, om man har använt ett presentkort för att boka hotell på sin bröllopsdag vill man väl för fan inte få ett presentkort tillbaka. De lär ju knappast omboka bröllopet för att hotellet ombokar. Ombokning på likvärdigt ställe och pengarna tillbaka så hade allt varit löst, nu får de skylla sig själva.