Citat:
Ursprungligen postat av
stektkyckling
Först tror jag det skedde en katastrofal felbedömning från Ryska ledningens sida, både angående Ukrainas försvarsvilja/försvarsförmåga, samt av sin egen militära kapacitet och slagkraft. Detta mest pga stora "systemfel" i landets och militärens styrning, som många tagit upp tidigare.
Nu hamnade man i ett läge där det blev hårda strider, och här tror jag att många i väst tyckte lika synd om de som dödades på båda sidor i konflikten i vad som kändes som ett helt onödigt krig som ingen utom Kreml ville ha. Ukraina fick samtidigt hjälp från väst med lättare vapen och underrättelser från signalspaning. Väst hoppas att ekonomiska sanktioner ska få Ryssland att bromsa sitt anfall.
Ryssland måste i nästa steg, mer eller mindre i panik, komma på en "Plan B" som kan vara trovärdig för den egna befolkningen för att ursäkta de stora förlusterna av soldater och krigsmateriel och samtidigt få befolkningen att acceptera de sanktioner som väst sätter in.
De, som vi tycker, helt verklighetsfrånvända uttalandena görs ju internationellt, men är helt klart riktade mot den egna befolkningen.
Tillbakadragandet som följer med den nya planen avslöjar grova krigsbrott och angrepp på civila.
Nu börjar man i väst också förstå att det finns ett stort stöd för den "speciella militära operationen" bland ryssar, även bland mer informerade ryssar som lever i väst. Många i Ryssland ser på Ukrainare (bland andra) som mindre värda.
Väst skickar in allt tyngre vapen då agendan och den allmänna uppfattningen gått från "stoppa konflikten" till "knäck Ryssland".
Jag tror att Ryssland just nu förlorar det mesta av sin disponibla militära förmåga i den nya, allt för hastigt ihopsatta och startade offensiven.
Man hade för bråttom att nå resultat för att inte tappa ansiktet.
Samtidigt mobiliserar Ukraina med de nya vapnen som kommer in i landet. En stor motoffensiv är nog att vänta inom några veckor.
De frågorna som följer närmast är som jag ser det:
Hur mycket mer kraft har Ryssland i konventionella vapen i form av missiler och smarta/dumma bomber? Kan man förstöra hela landet?
Om Ukrainas motoffensiv blir en framgång, var kommer de "bromsa in"? Får Ryssland ha kvar kontroll över Krim?
Varför börjar det brinna på många strategiska platser i Ryssland? Känns som mer än tillfälligheter, och vilka ligger i så fall bakom?
Var går Rysslands gräns för att ta till WMD? Doktrinen är ändrad till att skjuta först om Ryssland är hotat. Kan Ryssland bli "hotat" även om konflikten stannar i Ukraina?
Kommer Ryssland förklara sig vara i krig och mobilisera?
Kan väst hålla uppe en enad front när energibristen blir ett jätteproblem, allra senast till vintern?
Jag tror att väst MÅSTE ge Ryssland en väg ut om man vill avsluta denna konflikt utan att WMD används. Rysslands krav i en uppgörelse med Ukraina kommer inte att kunna vara så stora pga utvecklingen på slagfälten. Men de skulle kunna vara "stora i orden". Det skulle till exempel kunna vara att man går ut från båda sidor och säger att de "nazistiska elementen" i Ukraina raderats ut av Ryssland trots allt militärt stöd från väst. Att säkerheten för de ryssar som lever i Ukraina nu tack vare denna "militära specialoperation" kan garanteras till 100% och att Ryssland pga denna enorma framgång kan dra sig tillbaka. Krigsförbrytare från BÅDA SIDOR ska identifieras och straffas. Kanske att Ukraina inom en överskådlig framtid kommer stå utanför NATO, men tillåts söka (och ganska snart få) medlemskap i EU.
Drömmen (min personliga såklart) vore en snabb framförhandlad fred där Ukraina som land är intakt. Styret i Ryssland byts på något sätt ut till ett 100% västvänligt.
Sanktionerna kan hävas efterhand som spänningarna avtar, och i en inte alltför avlägsen framtid kan Ryssland bli som ett stort Norge.
Möjligheterna för Ryssland att vara fantastiskt finns ju i överflöd. Ryssland måste bara få ledare som vill folket/landet väl och inte bara roffa åt sig så mycket de kan. Ukraina får sin utveckling och lyckliga framtid med hjälp av EU.
Tyvärr kommer nog alla grymheter som civila och stridande utsatts för i denna konflikt, stoppa alla lyckliga slut.
Mina 2 cent. Sorry för en massa bokstäver.
Det är bara härligt med en massa bokstäver fast det är synd att folk då inte orka läsa för det är ju så jobbigt att tänka utför boxen.
Ryssland har troligen planerat detta i flera år och jag ser inte många misstag. Vad folk inte inser att dom har tagit och kontrollerar en landyta lika stor som Greklands med en minimal styrka. Orsaken till att dom kunde göra det var att gå mot Kiev och hota huvudstaden, låsa fast trupper där som kunde ha används i södra Ukriana som nu är befäst av ryssarna.
Samtidigt passade dom på att genomföra förhandlingar med Kiev som kulminerade i Istanbul och såg positivt ut. Ryssarna drog sig tillbaka från Kiev dels för att omgruppera men också för att ge Zelenskyj något. Dom blev lurade på det avtalet och som vi vet hanererade sen förhandlingarna. Zelenskyj och gänget passade på att göra en massmordshistoria av döda civila istället och tigga mer vapen och pengar.
Naturligtvis var plan A att Kiev skulle förhandla och kriget avslutas snabbt med ett fritt Donbas och erkänt Krim samt ett neutralt Ukraina. För mig såg det ut som ett bra affär för Ukraina och EU där där ett mycket svagare Ukraina fick behålla vad dom hade. Som vi vet tyckte inte USA och UK detsamma utan ville ha ett långt krig för att krossa Ryssland på det Ukrainska folkets bekostnad vad det gäller lidande.
En plan B hade naturligtvis Ryssland redan och den ser vi nu. Här delas Ukraina upp och hur mycket är nu upp till Kiev-regimen och Zelenskyj. Zelenskyj och hans gäng var dum nog att ta det till slagfältet istället för förhandlingar som nu Ryssland mer eller mindre avfärdar för dom litar inte längre på den lilla mannen som styrs av Biden och c/o.
Ukraina blir nu delat och vi har alla i väst skuld till det, en skuld ända från 2014 då väst stödde statskuppen i Kiev. Efter det kom NATO i focus och rysshatet propagerades ut för att hjärntvätta folket i Ukraina om att allt ryskt var fel, att döden är bättre. Här är vi nu och är verkligen döden bättre än rysk kultur och handel kan man undra. Det är många i Ukraina som inte har några problem med rysk kultur, språk eller handel men dom har i åtta år tvingats till tystnad av ultranationalister. Kiev-regimen har stängt ner tvstationer, tystat jouyrnalister och oppositionspolitiker (inte helt olikt Ryssland). Vi kallade det oskuldsfull demokrati och valde att inte se symbolerna från andra världkriget.
Det är mycket focus på Ryska krigsbrott men inget på Ukrainska. I krig begår båda sidor krigsbrott och det gäller för omgivningen att uppmärksamma för att minimera det hela. Nu har Ukrainsk militär valt en ISIS taktik med strid i städer med civila som sköldar och orsaken är att dom helt enkelt är svag. Ryssland har i nuläget begränsat manskap men resurser för att tillverka missiler, bomber och ammunition är oändlig. Dom kan som USA brukar göra bomba bort landet om dom vill men väljer att strida på marken för att inte förstöra för mycket infrastruktur och svält och död bland civila. För Ryssarna är det ett brodersfolk med samma kultur och språk och inte som för USA där dom krigar sandnegrer eller gulingar.
Så ja, ryssarna kan förstöra hela Ukraina med bomber och missiler om dom vill men det vill dom inte. Dom vill nu dela landet där rysktalande får leva i fred och Ukrainska ultranationalister får pyssla med sitt i väst. Givetvis är ju numera drivkraften även att fortsätta den förstörda handeln och industrisammarbetet med östra och södra Ukriana som försvann 2014 genopm att ta hela den delen av Ukriana. Ryssarna har offrat för många soldater för att bara lämna. Det här är inte Afganistan med en krigisk befolkning utan ett folk med samma kultur, språk och släktskap över gränser. Den södra och östra delen av Ukraina kommer att bli välmående med tiden genom sina natruresurser och välutbildade arbetskraft. Hur det kommer att styckas upp är ju osäkert idag men man får väl hoppas att det blir regionalt självbestämmande i någon form så att inte Ryssland stjäl allt. Västra Ukrian kommar att bli som Moldavien, landlåst och evigt beroende av väst. Dumheten i provokationen mot Ryssland och att falla i USA:s händer är obegripligt men ultranationalisterna i Ukraina är väl blinda av hat och krigslust.