Citat:
Du kan vara säker på att Ryssland inte har attackerat Ukraina utan att ha Kina i ryggen. Kina gillar heller inte den korrupta världspolisen, och de offrar gärna ukrainier för den "multipolära världsordningen". Och de kommer att stärka sin makt över Ryssland, när de krigat sig fattiga och desperata. De kommer hjälpa ryssarna att kriga på - subtilt. Däremot vill de inte att situationen ska eskalera, de vill varken ha handelskrig eller kärnvapenkrig.
Få i väst vill ha ett storskaligt handelskrig med Kina ovanpå allt annat.
Få i väst vill ha ett storskaligt handelskrig med Kina ovanpå allt annat.
Kina utrikespolitiska ideologi bygger på staters suveränitet. Ett exempel på det är att de inte har erkänt annekteringen av Krim. Det beror delvis på Kinas historia, där omvärlden våldtog Kina från 1800-1945. Det var USA som mer eller mindre räddade Kina två gånger. En gång under 1800-talet och under WWII.
Kina kunde nog ha blundat om hela operationen hade gått snabbt. Men nu är det shitshow, som kineserna i för sig kanske kan utnyttja men de vill inte att Ryssland tar över delar av Ukraina. Dessutom är väst mycket viktigare för Kina än Ryssland. Till ex håller kineserna på nu att få in en fot i Iran. Ryssland behöver Kina, men Kina klarar sig ganska OK utan Ryssland. Så konsekvensen kan bli att Ryssland blir Kinas ny bitch men det är inte säkert. Då det beror på hur väst reagerar. Dessutom bygger mycket av Kinas vapenteknologi på rysk produktion och de verkar inte vara så bra.